Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Nowy jednolity plik kontrolny obowiązuje od 1 października. Już teraz przedsiębiorcy muszą zadbać o właściwe ewidencjonowanie dokumentów. Najwięcej wątpliwości i problemów sprawia GTU.
Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady prowadzenia ewidencji VAT i przekazywania jej treści oraz deklaracji VAT organom podatkowym. Nowy plik JPK_V7M lub JPK_V7K będzie zawierał dodatkowe oznaczenia.
Źródło: shutterstock.com
Zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988) wymienionych zostało dziesięć grup towarowych i trzy usługowe, do których prawodawca przypisał oznaczenia GTU.
Zgodnie z nowymi przepisami GTU musi pojawić się w ewidencji VAT. Nie ma potrzeby oznaczania faktur. Podatnik może oznaczyć faktury symbolami ale nie ma obowiązku by je oznaczać.
Kody GTU są nowym elementem nowego pliku JPK_V7 i budzą najwięcej wątpliwości. Ustawodawca przypisał określone kody niektórym towarom i usługom. Kod w pliku zostanie wypełniony poprzez zaznaczenie „1” we właściwych polach odpowiadających symbolom GTU dla całej faktury. To przedsiębiorca musi właściwie zakwalifikować i wybrać kod GTU, gdyż to on będzie ponosił odpowiedzialność za prawidłowe wypełnienie pliku JPK_V, biuro rachunkowe czy księgowy będzie zobowiązany do rzetelnego naniesienia informacji do pliku.
Podatnik w ewidencji VAT zgodnie z nowymi przepisami zobowiązany będzie umieścić symbole GTU wyłącznie po stronie VATu należnego. Trzeba zaznaczyć, że symboli nie będzie stosować się przy sprzedaży na postawie dokumentów zbiorczych, a także w przypadkach odwrotnego opodatkowania przez nabywcę.
GTU nie dotyczy:
Kodem GTU 01 od 1 października objęte są zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym napoje alkoholowe:
Kod GTU 02 ustawodawca przeznaczył dla towarów, które zostały wymienione w art. 103 ust. 5 aa o VAT (benzyny, lotnicze, silnikowe, gaz płynny, oleje napędowe, paliwa ciekłe oraz towary wymienione w art. 86 ust 2 ustawy o podatku akcyzowym, wymienione w załączniku nr 1.)
Od 1 października 2020 r. podlegać ewidencji zatem będą:
oraz pozostałe towary, o których mowa w art. 86 ust.2 ustawy o podatku akcyzowym, wymienione w załączniku nr 1 do tej ustawy.
Ustawodawca kodem GTU 03 nakazuje kodować oleje napędowe oraz oleje opałowe, jak również oleje reduktorowe, przekładniowe czy hydrauliczne.
Kod GTU 04 dotyczy wyrobów tytoniowych. Kodem tym będzie oznaczona sprzedaż m.in.:
Kod GTU stosować trzeba będzie do odpadów wymienionych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT, będzie dotyczył odpadów szklanych, z tworzyw sztucznych, gumy, papieru i tektury oraz tych które zawierają metal.
GTU 06 zastosować trzeba będzie do kodowania sprzedaży urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów z nich wykonanych. Będą to m.in.:
Oprogramowanie na dyskach SSD podlega kodowaniu. Oprogramowanie dostarczane w formie innej niż na dyskach SSD nie podlega oznaczeniu GTU_06.
Kod GTU 07 ustawodawca przewidział dla pojazdów oraz części samochodowych. Objęte obowiązkowym kodowaniem będą m.in.:
Kodem GTU 08 zostanie objęta dostawa metali szlachetnych oraz nieszlachetnych - wyłącznie określonych w poz. 1-3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12-25, 33-40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy. Oznaczenia wymagać będzie dostawa zarówno towarów nowych, jak i tych które np. będą pochodzić z komisu.
GTU 09 przeznaczone zostało dla ewidencji dostaw leków oraz produktów medycznych, będą to produkty, objęte obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne
Kod GTU 10 dotyczy budynków, budowli i gruntów. Nie dotyczy co istotne, części budynków lub budowli. Wyłączone będzie kodowanie zatem lokali mieszkalnych, użytkowych oraz miejsc postojowych.
JPK Jednolity Plik KontrolnyZmiany w VATHOT