JPK status mikro, mały średni przedsiębiorca
Łukasz Wieszczeczyński 28.11.2017 10:00 (aktualizacja: )O tym, czy podatnik przygotowuje pliki w formacie JPK decyduje jego status jako mikro, mały, średni lub inny (czyli duży) przedsiębiorca.
Podatnicy, którzy księgowość prowadzą w formie programów komputerowych, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych:
- od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa
- od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa
W powyższych terminach JPK na żądanie obejmują:
- księgi rachunkowe – JPK_KR
- wyciąg bankowy – JPK_WB
- magazyn – JPK_MAG
- faktury VAT – JPK_FA
- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
- ewidencja przychodów – JPK_EWP.
Natomiast ewidencję VAT w pliku JPK_VAT za okresy od 1 stycznia 2018 r. składać muszą wszystkie podmioty, nawet posiadające status mikroprzedsiębiorców. Pierwszy obowiązkowy raport za styczeń 2018 r. złożą oni zatem do 25 lutego 2018 r.
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.