Powoływanie fundacji rodzinnych od maja 2023 r.

Projekt rozporządzenia MF dotyczy CIT-8 dla najmniejszych podmiotów działających na rynku lub dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności (fundacji, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich), które osiągają dochody wolne od podatku, a rok podatkowy rozpoczęły po 31 grudnia 2017 r.
[aktualizacja 26.03.2019 r.]: MF potwierdza: rozporządzenie opublikowane, termin na CIT-8 wydłużony do końca października
Jeszcze nie zakończyła się ścieżka legislacyjna poselskiego projektu zezwalającego jednostkom niewpisanym do KRS na dalsze składanie sprawozdań finansowych w wersji papierowej, a już pojawił się nowy pomysł na wybawienie z trudnej sytuacji dla najmniejszych podatników CIT. 4 marca Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym CIT-8 należy złożyć do urzędu skarbowego do końca trzeciego miesiąca roku następnego po roku podatkowym i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Ostatnie zmiany, które uchyliły zwolnienie od obowiązku elektronicznego składania deklaracji dla niektórych płatników, spowodowały, że od 1 stycznia 2019 r. każde zeznanie składane przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, niezależnie od jego wielkości i zakresu działania, wymaga opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
E-sprawozdania: do KRS, do US i do KAS - nowe zasady przekazywania
Ustawodawca przyznaje, że wymóg posiadania takiego podpisu generuje dodatkowy koszt działalności związany z jego zakupem (i wydaniem przez podmiot wpisany do rejestru ministra ds. informatyzacji prowadzonego przez Narodowe Centrum Certyfikacji) bądź wyznaczeniem w tym celu pełnomocnika (druk UPL-1 – pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji), co w praktyce oznacza zlecenie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego. Wskazane obciążenie dotyczy w szczególności najmniejszych podmiotów działających na rynku, czy dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności (fundacji, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich), które zazwyczaj nie zatrudniają pracowników, nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej ukierunkowanej na osiągnięcie zysku i, co do zasady, korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego od osób prawnych, w tym związanych z przeznaczeniem dochodu na cele statutowe (organizacje nonprofit).
Mając na uwadze powyższe argumenty Minister Finansów zdecydował się na wydłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 do dnia 31 października 2019 r. Projekt rozporządzenia obejmuje podatników, których:
Proponowane zmiany mają objąć grupę 130 tysięcy podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Na taką liczbę wskazują dane wynikające z systemu POLTAX.