Praca zdalna przyspieszy cyfryzację, ale utrudni rozliczenie z fiskusem. Co czeka przedsiębiorców?

Projektowane w ramach Polskiego Ładu przepisy zakładają odstąpienie od określania wzorów formularzy PIT w drodze rozporządzenia na rzecz ich udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Obecnie obowiązujące przepisy ustaw o podatku dochodowym zawierają upoważnienia dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia w drodze rozporządzeń wzorów formularzy, w odniesieniu do których w przepisie ustawy posługuje się zwrotem „według ustalonego wzoru”.
Regulacja w zakresie publikowania wzorów formularzy PIT obowiązuje od 20 lat (od 1 stycznia 2001 r.). W tym czasie nastąpił znaczny rozwój usług cyfrowych, w tym realizowanych przez podmioty publiczne. Jak wskazują autorzy projektowanych przepisów rozwój ten umożliwia odstąpienie od określania wzorów formularzy PIT w drodze rozporządzenia na rzecz ich udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zgodnie z planowanymi zmianami minister właściwy do spraw finansów publicznych nadal będzie określał wzory formularzy PIT, z tym że ich ogłoszenie nie będzie dokonywane w Dzienniku Ustaw, lecz poprzez publikację na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Źródło: shutterstock
Zmiana zasad publikacji formularzy PIT ma dotyczyć już obowiązujących formularzy oraz nowych druków.
Nowe brzmienie art. 45b ustawy PIT, zakłada, że oprócz wzorów, które obecnie wymieniane są w przepisach , czyli:
obejmie swoim zakresem również:
Nowe rozwiązanie będzie stosowane po raz pierwszy do rozliczenia dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. Do czasu udostępnienia wzorów według zasad określonych w Projekcie obowiązywać będą dotychczasowe wzory określone w rozporządzeniach wydanych na podstawie upoważnień ustawowych zawartych w ustawach podatkowych.
Polski ŁadPodatki 2021Odliczenia w PITPIT-36PIT-37Podatek PITRyczałtPIT-11