Polski Ład w Senacie. Zgłoszono kilkadziesiąt poprawek

Iwona Maczalska

Wczoraj rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Senatu. Zajmie się on w szczególności przepisami Polskiego Ładu, który ma wejść w życie już w 2022 roku. Co się zmieni? Dużo… Senat wniósł bowiem aż kilkadziesiąt poprawek.

 

[AKTUALIZACJA 28.10.2021]: Senat przyjął 70 poprawek Polskiego Ładu. Głosowanie odbędzie się w piątek. Wśród kluczowych poprawek rekomendacja za odroczeniem wszystkich zmian podatkowych o rok. Więcej na ten temat w artykule ,,Polski Ład w Senacie. Komisja za odroczeniem Polskiego Ładu do 2023 rok"]

W Senacie trwają burzliwe prace nad ustawą o tzw. Polskim Ładzie. Rozmowy nie będą należeć do najłatwiejszych, bowiem Senat wniósł aż kilkadziesiąt poprawek.

Polski Ład w Senacie

Źródło: shutterstock

Polski Ład – poprawki Senatu

Choć na ostateczne rezultaty posiedzenia Senatu musimy poczekać aż do piątku, to już dziś wiadomo o licznych poprawkach wniesionych do rządowej ustawy o Polskim Ładzie. Wśród zaproponowanych przez Senat zmian znajduje się m.in.: rezygnacja z kwotowej ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci. W  świetle projektowanych zmian rząd zaproponował bowiem rezygnację z możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem na rzecz ulgi w stałej kwocie 1500 zł. Więcej na ten temat w artykule ,, Zmiana wysokości ulgi dla samotnych rodziców. Nie każdy z niej skorzysta”..

To jednak nie wszystko. Senat zaproponował również rezygnację z nowego obowiązku wysyłania przez przedsiębiorców do skarbówki plików JPK dotyczących podatku PIT i CIT, jaki ma wejść w życie za sprawą wspomnianej ustawy.

Senatorowie poparli z kolei poprawkę mówiącą o tym, że ulgą dla tzw. klasy średniej objęte zostaną nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, czy osóby samozatrudnione, lecz także osoby świadczące pracę na podstawie umowy zlecenia. Jak donosi portal businessinsider.com.pl ,, Poparcie komisji uzyskała również propozycja, aby lekarze, lekarze dentyści i inne osoby, wykonujące zawody medyczne, mogły się nadal rozliczać kartą podatkową. Poza tym Komisja rekomendowała rozwiązanie, na mocy którego wnioski o rozliczanie się przy użyciu karty podatkowej, zgłoszone przed końcem roku i nierozpatrzone w tym terminie, były rozpatrywane na mocy dotychczasowych przepisów.”

 

Dzisiejsze posiedzenie Senatu można śledzić tutaj.

O kolejnych postępach w pracach Senatu będziemy informowali na bieżąco.

Polski ŁadPodatek PIT