Polski Ład: Tworzenie Grup VAT

Redakcja PIT.pl

Aktualnie podatkowe grupy kapitałowe mogą w Polsce rozliczać wspólnie tylko CIT. Brakuje im wspólnego rozliczenia VAT, które jest europejskim standardem. Ten brak sprawia, że Polska jest mniej konkurencyjnym miejscem inwestowania niż większość krajów Unii Europejskiej. Chcemy z tym skończyć wprowadzając Grupy VAT.

Większość państw Europy usuwa zbędne formalności ciążące na międzynarodowych korporacjach. Aż 18 krajów Unii Europejskiej oferuje koncernom możliwość rozliczania podatków dochodowych i VAT w sposób uproszczony. Powiązane ze sobą firmy rejestrują się na potrzeby podatków jako jedna całość, czyli Podatkowa Grupa Kapitałowa. Dzięki temu podatki całej grupy powiązanych ze sobą firm rozliczane są przez jedną z nich. Pozostałe zwolnione są z podatkowych formalności.

Zalety rozwiązań Polskiego Ładu

W związku z tym proponujemy, żeby spółki należące do PGK nie musiały w transakcjach między sobą rozliczać również VAT-u. Żeby nie musiały sobie wzajemnie wystawiać faktur i składać oddzielnie JPK. To duże uproszczenie rozliczeń wielkich koncernów, które znacznie zmniejszy koszt ich działania w Polsce. To również poważny argument, który przekona do Polski zagranicznych inwestorów.

PGK VAT – bardziej dostępne

Uprościmy także zakładanie podatkowych grup kapitałowych. Chcemy też żeby Grupy VAT były jeszcze bardziej dostępne. Dlatego już od stycznia przyszłego roku otworzymy je również na firmy z sektora MŚP. W przeciwieństwie do grup kapitałowych w CIT, w Grupach VAT nie będzie limitu minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Dodatkowo zmniejszone zostanie kryterium udziałowe, które wyniesie 50% a nie tak jak w Grupach CIT 75%

Opcja opodatkowania VAT usług finansowych

W dobie Brexitu i COVID-19, instytucje finansowe poważnie rozważają przeniesienie swoich europejskich siedzib do wschodniej części UE. Skorzystać może na tym Polska. Proponujemy, aby instytucje finansowe miały możliwość wyboru objęcia ich działalności VAT. Taki krok w żaden sposób nie zwiększy kosztów ich usług, ale ułatwi im rozpoczęcie inwestowania w Polsce. Taką możliwość wprowadziło już 8 państw Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, Francja, Belgia i Austria. Podobne rozwiązania funkcjonują również w naszym regionie, np. na Litwie i w Estonii.

Źródło: MF

Polski ŁadVAT