Polski Ład: Czy podatek liniowy zniknie?

Ewelina Czechowicz

Po wprowadzeniu w 2022 r. nowych rozwiązań podatkowo-składkowych w ramach Polskiego Ładu część przedsiębiorców może zrezygnować z podatku liniowego. Do tej pory podatek liniowy cieszył się rosnącą popularnością,  w 2019 r. wybrało go 700 tys. przedsiębiorców.

Rozliczający się za pomocą podatku liniowego nie muszą pamiętać o progach w skali podatkowej oraz uwzględniać kwoty wolnej od podatku. Plusem rozliczenia jest stała stawka podatku do zapłaty, która nie zmienia się w przypadku wysokich dochodów. Przedsiębiorca, który nie uzyskuje przychodu nie ma obowiązku zapłaty podatku.  Dotąd minusem tej formy rozliczenia był brak możliwości korzystania z ulg podatkowych, tj. ulga na Internet, prorodzinna czy na rehabilitację. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się liniowo nie mogą rozliczać się   z małżonkiem czy z samotnie wychowywanym dzieckiem ani odliczyć kwoty wolnej od podatku. Czy zmiany w podatku liniowym sprawią, że liczba podatników, którzy rozliczają się na jego podstawie zacznie maleć?

Czy podatek liniowy zniknie?

Źródło: shutterstock

4,9% składka zdrowotna w przypadku podatku liniowego

W aktualnej wersji projektu Polskiego ładu składka zdrowotna ma wynosić od stycznia 2022 r. 4,9 proc. (pierwotnie stawka miała wynieść 9 proc.), przy jednoczesnym braku możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.  Składka minimalna wyniesie 270 zł – ta kwota będzie też obowiązywać rozliczających się według karty podatkowej. Podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych nadal będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9%.  Tylko podatnicy rozliczający się ryczałtowo i płacący podatek liniowy zapłacą mniej.

Osoby, które opłacają podatek ryczałtowo będą opłacać składkę zdrowotną w zależności od przychodów. Progi procentowe wyniosą 60% przeciętnego wynagrodzenia dla osiągających rocznie przychody do 60 tys. zł, 100% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów nie przekraczających rocznie 300 tys. zł, a powyżej tej wartości – 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Liniowcy nie skorzystają z kwoty wolnej od podatku

Zgodnie z założeniami procedowanych przepisów kwota wolna od podatku ma wynosić od stycznia 2022 r. 30 tys. zł. Jednak z tej preferencji mają mieć możliwość skorzystania jedynie osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych. Osoby korzystające z formy opodatkowania w ramach podatku liniowego nie skorzystają z nowej kwoty wolnej od podatku, co może spowodować, że ilość liniowców zacznie spadać.

Ulga dla rodzin 4+

W projekcie Polskiego ładu pojawiła się nowa ulga prorodzinna. Poprawka do projektu zakłada, że rodziny z co najmniej czwórką dzieci nie zapłacą podatku dochodowego.

„Istotą poprawki jest, że rodzice z co najmniej 4 dzieci będą mieli dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł, a więc takiej, jak w przypadku PIT dla młodych. Jeśli rodzice rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dolicza się 85 tys. zł, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. zł na każdego rodzica. Co ważne, ta ulga dotyczy nie tylko osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych, ale też tych, którzy płacą podatek liniowy czy podatek zryczałtowany” – wskazał Jan Sarnowski.

Z tej ulgi mają mieć możliwość skorzystać nie tylko podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, ale też osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacące liniowy PIT, albo podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych

Odliczenia w PITPłatnik PITWspólne rozliczenie PITPodatek PITRyczałtPolski Ład