Polski Ład: 560 zł w roku dla księgowych

Ewelina Czechowicz

Polski Ład ma przynieść więcej pieniędzy w domowych budżetach. Na zmianach mają zyskać również księgowi. Jak wyliczono, przy założeniu zarobków na umowę o pracę na poziomie 5.000 zł, zysk wyniesie 560 zł.

Polski Ład:560 zł w roku dla księgowych

Źródło: KPRM.gov.pl

Kancelaria Premiera przekonuje, ze ksiegowy zatrudniony na umowe o pracę, z wynagrodzeniem w wysokości 5 tys. zł  brutto po wprowdzdniu 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i podwyższeniu progu podatkowego, ma zyskać 560 zł rocznie. Taki zysk w portfelu księgowych to zaledwie trochę powyżej 46 zł miesięcznie. Księgowi nie kryją uwag do projektu przepisów.  Na internetowych forach głośno komentowany jest projekt zmian w ustawach podatkowych. Jedna z internautek pisze: "Uznali, że za bardzo marudzimy, to wciągneli nas do grupy z korzyściami".  Słychać głosy niezadowolenia oraz komentarze dotyczące nowych obciążeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Sprzeciw księgowych wobec nagłych zmian prawa podatkowego. List otwarty do MF

Nowe obowiązki dla księgowych, dodatkowa praca, szybko zmieniające się przepisy i ich ilość, a także obawy w zakresie zmian dotyczących składki zdrowotnej to najczęściej pojawiające się tematy, nad którymi dyskutują księgowi i doradcy podatkowi. O zmianach wypowiadają się również eksperci. Dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB mówi:

"Pamiętajmy, że zmian podatkowych nigdy nie powinniśmy proponować, czy komentować w izolacji, ponieważ nadrzędnym celem jest wypracowanie systemu, który będzie jednocześnie promował trwały wzrost gospodarczy, jak i będzie sprawiedliwy społecznie. Silnym trendem w globalnej gospodarce  jest wzrost poprzez innowacje, co z jednej strony znacząco zwiększa dochody kapitału zainwestowanego w innowacyjne firmy, z drugiej strony uderza w dochody z pracy osób, którym brakuje kwalifikacji. Drugim uwarunkowaniem, które musimy brać pod uwagę jest obecna pozycja polskiej gospodarki - jesteśmy społeczeństwem nadal wyraźnie odstającym pod względem dochodów od krajów rozwiniętych. System podatkowy powinien stawiać więc większą wagę na wzrost, gdyż dzięki temu w dłuższej perspektywie istotnie zwiększą się możliwości wydatkowe budżetu (w tym możliwość przekazywania transferów osobom potrzebującym)."

Polski Ład - plusy i minusy

Według eksperta, Polski Ład ma swoje plusy i minusy. Dr Przemysław Kwiecień pozytywnie ocenia wprowadzenie kwoty wolnej od podatku i efektywne obniżenie opodatkowania osób o najniższych dochodach z pracy – jak mówi: „zmiany na rynku pracy mogłyby wypchnąć wiele z tych osób z rynku, powodując koszty ekonomiczne i społeczne, tymczasem zmniejszenie klina podatkowego zwiększa szansę na ich utrzymanie na rynku pracy. Negatywnie oceniam wzrost efektywnego opodatkowania dla osób lepiej zarabiających w ramach umowy o pracę. Jak zaznaczyłem, w gospodarce dochody czerpane są z pracy i kapitału (i marginalnie z ziemi), osoby najbardziej majętne zwykle nie świadczą usługi pracy na UoP. Aby maksymalizować nasz potencjalny wzrost powinno nam zależeć na odpowiedniej motywacji wysoko wykwalifikowanych specjalistów, zarówno lokalnie, jak i potencjalnie pracujących u nas w ramach inwestycji zagranicznych. Ewentualna redystrybucja dochodów powinna iść bardziej w kierunku opodatkowania dochodów z kapitału i w tym kontekście pozytywnie oceniam zmiany w opodatkowaniu wynajmu mieszkań, choć jest to tylko wycinek tego obszaru”.

Zmiany w Polskim Ładzie

Zmiany proponowane w Polskim Ładzie to nie tylko profity. Wiele biur rachunkowych i księgowych czeka dodatkowa praca o czym pisaliśmy na łamach PIT.pl Polski Ład: zmiany dotyczące ksiąg rachunkowych

Zmiany krytykują również pracodawcy, którzy wskazują, że to historyczna podwyżka podatków. Pracodawcy krytykują zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Wprowadzanym zmianom sprzeciwia się również Krajowa Izba Biur Rachunkowych Sprzeciw księgowych wobec nagłych zmian prawa podatkowego. KIBR uważa, że nie ma dialogu pomiędzy ustawodawcą a księgowymi. Zarzuty płyną pod adresem sposobu tworzenia przepisów podatkowych oraz sposobu skomplikowania oraz temu, że ogłaszane i uchwalane są na ostatnią chwilę.

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów na wprowadzonych zmianach ma zyskać 18 milionów Polaków. Jednak coraz szerzej słychać głosy krytyki pod kierunkiem planowanych zmian. Aktualnie trwają konsultacje przedstawionego projektu, który wprowadza zmiany w ustawach podatkowych. Projekt ma zostać uchwalony jesienią, a nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Polski ŁadZmiany w VATZUSOdliczenia w PITPłatnik PITKodeks pracyFormy zatrudnieniaFormy opodatkowania