Podatniku rozliczasz PIT-36 za 2021 rok? Pamiętaj o ważnej rzeczy

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy zobowiązani są do rozliczenia deklaracji PIT-36 za 2021 rok, muszą to zrobić najpóźniej do 2 maja. Wysyłając PIT za pośrednictwem usługi Twój e-PIT koniecznie należy zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. 

» PIT 2021/2022: jak rozliczyć?

Podatnicy, którzy zobowiązani są do rozliczenia swojego dochodu uzyskanego w 2021 roku na deklaracji PIT-36, mogą rozliczyć się zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Rozliczając się jednak za pośrednictwem usługi Twój e-PIT warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii.

PIT-36 za 2021 tylko do 2 maja 2022

Źródło: shutterstock

PIT-36 zaakceptuj w Twój e-PIT lub rozlicz inaczej

Podatnicy, którzy uzyskali dochody w 2021 roku i muszą je rozliczyć na PIT-36, mają na to czas do 2 maja. Termin ten dotyczy zarówno deklaracji PIT-36 składanych elektronicznie (za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT oraz Twój e-PIT), jak i papierowych. Rozliczając się za pośrednictwem Twój e-PIT warto pamiętać, by przed 2 maja zalogować się do usługi, uzupełnić brakujące dane podatkowe oraz zaakceptować przygotowaną przez Ministerstwo Finansów deklarację PIT-36. Akceptacja druku jest bowiem jednoznaczna z jej automatycznym wysłaniem do urzędu skarbowego. 

Uwaga! Brak akceptacji druku PIT-36 przed 2. maja oraz niewysłanie druku w innej formie, będzie dla urzędu skarbowego jednoznaczne z brakiem wysylki deklaracji PIT. Za niewywiązanie sie z corocznego obowiązku podatkowego grozi kara grzywny. 

PIT-36 szybciej przez program internetowy

Udostępniona przez MF wstępnie wypełniona deklaracja PIT-36 u większości podatników nie jest gotowa do wysyłki. Wymaga dużego zaangażowania podatnika, w tym m.in. uzupełnienia kluczowych danych podatkowych. Osoby mające wątpliwości, jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-36 i rozliczyć podatek za 2021 rok, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu e-pity. Program ten krok po kroku poprowadzi Cię po deklaracji PIT-36, pozwoli na odliczenie przysługujących ulg i odliczeń oraz umożliwi automatyczną wysyłkę PIT-36 do US. Więcej o programie tutaj. 

Wysyłam PIT-36 przez program. Czy muszę anulować PIT-36 w Twój e-PIT?

Wątpliwości budzi kwestia tego, czy rozliczenie PIT we własnym zakresie np. za pośrednictwem komercyjnych programów do rozliczeń PIT powoduje, że podatnik przed 2 maja musi zalogować się do Twój e-PIT i anulować przygotowaną przez ministerstwo deklarację? Nie. Rozliczenie deklaracji przed 2 maja w innej wersji niż Twój e-PIT powoduje, że zeznanie przygotowane przez Ministerstwo Finansów automatycznie się dezaktywuje. Wiecej na ten temat w artykule,,Czy muszę skorzystać z rządowej usługi Twój e-PIT?". 

PIT-36Twój e-PITRozliczenie roczne