Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Podatnicy apelują o odroczenie nowego JPK_VAT

Ewelina Czechowicz 15.09.2020 11:15 (aktualizacja: )

Dwa tygodnie przed wprowadzeniem nowego JPK_VAT, który przez pandemię koronawirusa był już kilkakrotnie odraczany, pojawiają się apele o odroczenie wejścia w życie przepisów. Na portalu społecznościowy w grupie Finanse Publiczne, Budżet, Rachunkowość i sprawozdawczość budżetowa pojawił się apel do Ministra Finansów o odroczenie nowego JPK dla Jednostek Sektora Finansów Publicznych. Doradcy podatkowi rozszerzają to grono.

Podatnicy nie chcą nowego JPK-VAT
Źródło: shutterstock.com

Głos w tej sprawie zabrał również prof. Witold Modzelewski. Profesor uważa, że większości podatników nie wykona obowiązków nałożonych przez ustawodawcę, a doradcy podatkowi i biura rachunkowe, które obsługują rozliczenia VAT nie będą miały danych, które pozwolą na sporządzenie deklaracji według nowo wprowadzanych przepisów.


Źródło: grupy tematyczne FB

Plik JPK_VAT od 1 października 2020 r. nowe obowiązki

Przedsiębiorcom pozostały ponad dwa tygodnie na przygotowanie się do nowych obowiązków. Od  1 października 2020 r. obowiązywać będą przepisy, które wprowadzą nowy plik JPK_VAT. Wprowadzenie JPK_V7M/JPK_V7K będzie wiązało się z szeregiem zmian dla podatników, w szczególności koniecznością dostosowania systemów księgowych. Jedną z kluczowych zmian będzie m.in. nałożenie na podatników obowiązku weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU).

Błędne oznaczenia kodu GTU w nowej strukturze JPK. MF radzi, jak dokonać korekty

Dane z deklaracji nie zastąpią dokumentów źródłowych

Profesor Witold Modzelewski uważa, że podawane w nowej deklaracji dane nie zastąpią dokumentów źródłowych jako dowodów w każdym (bez wyjątku) postępowaniu jurysdykcyjnym.

Jako przykład wskazuje bezzasadność raportowania każdej dostawy towarów używanych objętych procedurą VAT marża. Profesor wskazuje, że podatek ten nie podlega odliczeniu u nabywcy. Jako przykład podaję dostawę części pojazdów i części samochodowych. Uważa, że wyodrębnianie wszystkich usług, które są częścią szkolenia też jest bezzasadne.

Według profesora W. Modzelewskiego są to zbędne obowiązki nakładane na podatnika, które nie ułatwią wcale wykrywania oszustw podatkowych. Nie pozwolą one również organom skarbowym na łatwiejsze wykrywanie nadużyć podatkowych.

Czy biura rachunkowe są przygotowane na nowe przepisy?

Czy przepisy dotyczące nowego pliku JPK_VAT wejdą w życie 1 października 2020 r.? Czy Ministerstwo Finansów odpowie na apele?  Niebawem przekonamy się, czy zacznie obowiązywać nowa deklaracja – nowy plik JPK_VAT.

Wdrożenie i obsługa nowego JPK_VAT to więcej pracy i większa odpowiedzialność, a także dodatkowe koszty dla biur rachunkowych. Biura będą musiały dostosować oprogramowanie, zakupić podpis elektroniczny, być może rozważyć zatrudnienie dodatkowych osób.

Już teraz wiele biur rachunkowych czyni przygotowania do obsługi nowego typu deklaracji. Pracownicy biur zaczynają informować swoich klientów o nadchodzących zmianach w raportowaniu.  Przed wdrożeniem nowych przepisów będzie trzeba podjąć szereg czynności. Niezbędne będzie zapoznanie się z nowymi obowiązkami oraz dostosowanie oprogramowania do wysyłki nowego pliku JPK_VAT. Najistotniejsza jest zmiana, w związku z którą trzeba będzie we właściwy sposób oznaczać transakcje w ewidencji.  Chodzi o przyporządkowanie do konkretnych grup towarów lub usług wskazanych w rozporządzeniu (GTU) i odpowiednie opisanie oznaczeniami od 01 do 13 towarów i usług.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) będzie można wysłać wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, przy użyciu podpisu elektronicznego. Ministerstwo Finansów zapowiada udostępnienie darmowych programów do wysyłki dokumentu.

Trzeba pamiętać, że JPK_VAT będzie generowany na podstawie dokumentów kosztowych i faktur sprzedaży, zatem będzie musiał zawierać wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze), także te w wersji papierowej. W praktyce oznacza to, że każdy papierowy dokument trzeba będzie wpisać do  ewidencji VAT i na tej podstawie wygenerować JPK.

Podmiotami, które będą musiały dostarczać źródłowe dane do raportowania, pozostają podatnicy i to głównie od nich nowy JPK będzie wymagał dużo większego zaangażowania.

JPK Jednolity Plik KontrolnyZmiany w VATHOT