Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Przedsiębiorcom pozostało niewiele ponad dwa tygodnie na przygotowanie się do nowych obowiązków. Od 1 października 2020 r. obowiązywać będą przepisy, które wprowadzą nowy plik JPK_VAT. Wprowadzenie JPK_V7M/JPK_V7K będzie wiązało się z szeregiem zmian dla podatników, w szczególności koniecznością dostosowania systemów księgowych.
» Podatnicy apelują o odroczenie nowego JPK_VAT
Jedną z kluczowych zmian będzie m.in. nałożenie na podatników obowiązku weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU).
Obowiązywać będą dwa warianty dla pliku JPK_VAT:
Niestety zmiany nie ograniczają się tylko do wprowadzenia jednego pliku zastępującego zarówno JPK_VAT, jak i deklarację VAT. W nowej strukturze pliku konieczne będzie bowiem podawanie wielu nowych informacji (trzeba będzie wskazać: grupę towarów i usług GTU, rodzaj transakcji, dowód sprzedaży i zakupu).
Źródło: shutterstock.com
Nowy JPK będzie zawierał część deklaracyjną i ewidencyjną, zastąpi dotychczasowe deklaracje VAT-7 lub VAT-7K które będą jego częścią. Urzędy skarbowe będą od 1 października otrzymywać jedynie JPK_V7M lub JPK_V7K, w zależności od przyjętych okresów rozliczeniowych przez podatnika. Dodatkowo zakres raportowanych danych zostanie poszerzony m.in. o kody towarów i usług oraz kody niektórych dowodów sprzedaży i rodzajów transakcji.
» Błędne oznaczenia kodu GTU w nowej strukturze JPK. MF radzi, jak dokonać korekty
W przypadku podatników rozliczających się za okresy miesięczne będą oni składali JPK_V7M, który za każdy miesiąc będzie zawierał zarówno część deklaracyjną, jak i ewidencyjną. Natomiast podatnicy rozliczający się kwartalnie za pośrednictwem JPK_V7K będą zobowiązani do składania części ewidencyjnej miesięcznie, a deklaracyjnej kwartalnie.
Do składania JPK_V7M lub JPK_V7K zobowiązani będą wyłącznie zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Wprowadzane zmiany nie obejmą podatników zwolnionych z VAT. W obiegu pozostaną nadal deklaracje VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.
W części deklaracyjnej trzeba będzie podawać dane które dotychczas występowały w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K. Natomiast w części ewidencyjnej dodatkowo poza danymi z deklaracji trzeba będzie wskazywać:
Plik trzeba będzie wysyłać w dotychczasowych terminach, czyli do 25 miesiąca za miesiąc poprzedni. Deklaracja będzie trzeba przesłać do urzędu skarbowego, a nie jak dotychczas do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Jeżeli 25 dzień miesiąca wypadanie w niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin na wysłanie pliku wydłuży się do pierwszego dnia roboczego przypadającego po tych dniach.
Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć karę w wysokości 500 zł za każdy błąd w JPK, który uniemożliwi przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji. Zostanie ona nałożona na podatnika, jeżeli nie skoryguje on błędu w ciągu 14 dni po wezwaniu przez organ podatkowy. Zostanie ona nałożona, jeżeli składający deklaracje nie prześle skorygowanej ewidencji w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień. Kara zostanie również nałożona, jeżeli wyjaśniania i korekta trafią do urzędu po terminie.
Nowy plik JPK_VAT przesyłany będzie w dotychczasowych terminach przewidzianych dla składania deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz przesyłania obecnych plików JPK-VAT.
Przepisy dotyczące nowego pliku JPK_VAT wejdą w życie 1 października 2020 r., a więc pierwsze nowe pliki JPK_VAT będą musiały zostać przesłane za październik 2020 r.
JPK Jednolity Plik KontrolnyHOT