Pierwsze zwroty podatku na kontach podatników, kto otrzyma zwrot podatku najszybciej

Ewelina Czechowicz

Pierwsze zwroty nadpłaconego w 2021 r. podatku są już na kontach podatników. Podatnicy rozliczający zeznania podatkowe zwykle oczekują na zwrot nadpłaconego podatku od 30 do 90 dni. Kto może otrzymać zwrot najszybciej? Wyjaśniamy.

Sezon na rozliczenie PIT za 2021 r. w pełni. Sposobów na sprawdzenie poprawności formularza podatkowego, jest wiele. Z uwagi na czające się pułapki podatnicy często korzystają z komercyjnych programów. PIT można złożyć również we właściwym urzędzie skarbowym w formie papierowej lub wysłać pocztą. Jednak wtedy trzeba poczekać na zwrot podatku najdłużej.

Urzędy skarbowe realizują już pierwsze zwroty podatku, jak wynika z maili do redakcji pierwsze wypłaty trafiły już do podatników. Na forach internetowych również podatnicy informują, że otrzymali już przelewy od fiskusa. W tym roku niektórzy podatnicy otrzymali wypłaty nawet po kilku dniach od złożenia zeznania. Jak długo czeka się na wypłatę nadpłaty? 

Zwrot podatku za 2021 r., kto i kiedy może go otrzymać? Warto złożyć elektroniczny PIT - PIT.pl

Kto otrzyma najszybciej zwrot podatku

Źródło: shutterstock

PIT 2021 - zwrot podatku

Podatnicy, którzy mają do zwrotu podatek zwykle rozliczają się najszybciej. Obowiązuje tu zasada

im szybciej złożysz f PIT, tym wcześniej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Urzędy skarbowe dokonują bowiem zwrotów zgodnie z wpływem zeznania. Jednak nie każdy może otrzymać zwrot podatku. Co do zasady zwrot jest możliwy kiedy zapłacono wyższy podatek niż wynika ze zobowiązania podatkowego. Dodatkowo zwrot mogą powiększyć ulgi podatkowe.

Zwrot PIT 2021. W jaki sposób US przekaże mi nadpłatę podatku? - PIT.pl

Najczęstsze błędy i pułapki w Twój e-PIT - Bankier.pl

Termin zwrotu podatku za 2021 r.

Jeżeli z wypełnionego zeznania rocznego PIT wynika, że podatnikowi przysługuje zwrot za ubiegły rok kalendarzowy warto pamiętać, że sposób złożenia formularza podatkowego ma wpływ na maksymalny czas oczekiwania na wpływ pieniędzy na konto bankowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie:

  • do 45 dni – PIT złożony elektronicznie,
  • do 3 miesięcy – PIT w wersji papierowej.

Zwrot podatku do 30 dni

Część podatników może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku jeszcze wcześniej niż w ciągu 45 dni. Specjalna preferencja dotyczy osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do zwrotu podatku w ciągu 30 dni od dnia złożenia formularza PIT. Obowiązkiem podatnika jest poinformowanie organu podatkowego o fakcie posiadania Karty. W praktyce w tym celu należy to zaznaczyć w polu "informacje uzupełniające" na deklaracjach podatkowych.

Twój e-PITPodatki 2021PIT-36PIT-37Podatek PITWspólne rozliczenie PIT