Nowe funkcje w aplikacji mZUS

Nowy Polski Ład zakłada wiele zmian w podatkach. Na rozwiązaniach wprowadzonych przez rządzących mają skorzystać firmy. Co proponują przedsiębiorcą i inwestorom rządzący?
Zgodnie z zapisami projektu, który aktualnie znajduje się w prekonsultacjach, prowadzący działalność gospodarczą mają mieć do wyboru pakiet ulg. Mają to być jak wskazują założenia projektu:
Dodatkowo ulec zmianie mają zasady korzystania z estońskiego CIT oraz przedsiębiorcy będą mieć możliwość tworzenia grup VAT.
Źródło: shutterstock
W Polsce, w porównaniu do innych rynków, liczba pierwszych ofert wejścia na giełdę, jest wciąż niewielka. Dlatego w ramach przyjętej strategii ma zostać wprowadzona zachęta dla podmiotów wchodzących na giełdę i inwestujących w giełdowych debiutantów. W ramach tego mają powstać:
Ulga dla emitenta, która umożliwi:
Ulga dla inwestora indywidualnego:
Ulga ta ma polegać na zniesieniu obowiązku zapłaty podatku od zysku ze sprzedaży akcji kupionych w ramach IPO, pod warunkiem zachowania ich przez okres 3 lat.
To rozwiązanie, w ramach którego inwestor już na wejściu odliczy część kwoty inwestycji od swojego dochodu. Rozwiązanie to zaczerpnięte zostało z Francji i Wielkiej Brytanii. Ulga ma objąć na starcie inwestorów, jej zadaniem będzie wyeliminowanie podwójnego opodatkowania. W ramach tej ulgi część ryzyka związanego z inwestycjami w nowatorskie przedsiębiorstwa weźmie na siebie państwo.
W ramach tych ulg przedsiębiorcy mają mieć możliwość skorzystania z ulgi konsolidacyjnej oraz ulgi na ekspansję.
Ulga konsolidacyjna
Ulga konsolidacyjna:
Podatnik oprócz zaliczenia wydatków związanych z przejęciem innej spółki do kosztów uzyskania przychodów, będzie mógł również w ramach ulgi kolejny raz odliczyć ich równowartość od podstawy opodatkowania. Oznacza to, że na każdą złotówkę wydana na konsolidację, dochód do opodatkowania zmniejszy się o 2 zł.
Ulga na ekspansję
To ulga adresowana do firm, które zdecydują się na rozwój swojej działalności i znalezienie nowych rynków zbytu. Dotyczy wydatków poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji). Dzięki proponowanej uldze wydatki na ekspansję biznesu będą mogły zostać odliczone 2 razy – raz jako koszty uzyskania przychodów, drugi raz w ramach ulgi i to aż do kwoty 1 mln zł.
W ramach estońskiego CIT mają zostać zmodyfikowane warunki jego stosowania, tak by było ono łatwiejsze. Mają zniknąć trzy z pięciu warunków by z niego móc korzystać, jak wskazuje resort finansów:
Żeby skorzystać z Estońskiego CIT, trzeba będzie spełnić dwa warunki, będą to:
Te dwa warunki działać będą na dotychczasowych zasadach.
Nowy Polski Ład to szerokie zmiany w podatkach, wśród których pojawia się możliwość tworzenia Grup VAT. Nowe przepisy mają w ramach Grupy VAT dać możliwość zarządzania podatkiem naliczonym i zwrotami tego podatku, co korzystnie wpływa na cash flow w ramach całej struktury. Grupa VAT to uproszczenie rozliczeń pomiędzy powiązanymi podmiotami i znaczna korzyść finansowa dla przedsiębiorstw. Jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów. W fazie pilotażowej założenia Grupy VAT oparte będą na rozwiązaniach znanych przedsiębiorcom z PGK (Podatkowej Grupy Kapitałowej) funkcjonującej na gruncie CIT.
Do 30 czerwca trwają prekonsultacje i są otwarte dla wszystkich. Jak informuje resort finansów, w ramach każdego z rozwiazań można przesyłać opinie i uwagi do projektu. Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje poszczególnych rozwiązań. Prekonsultacje potrwają do 30 czerwca br. W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Z projektem ustawy można zapoznać się tu:
Pakiet rozwiązań dla msp i strategicznych inwestorów w prekonsultacjach
Polski ŁadOdliczenia w PITOdliczenie VAT