Od 1 września fiskus dostanie raport ze sprzedaży m.in. Allegro, Facebooku, czy Vinted

Ewelina Czechowicz

Już od 1 września fiskus będzie otrzymywał raporty  dotyczące kwoty oraz liczby dokonanych transakcji dokonywanych na platformach internetowych. Skarbówka dostanie dane dotyczące  najmu nieruchomości, najmu środków transportu, sprzedaży towarów i usług świadczonych osobiście, które odbywają się w sieci. Później sprawdzi, czy dane te znajdują się w PIT.

Sprzedaż na popularnych platformach niebawem będzie kontrolowana przez fiskusa. Sprzedający na   Vinted, OLX, Allegro, Facebooku czy Instagramie powinni poznać zasady opodatkowania sprzedaży w sieci. Kto i kiedy musi płacić podatki. Jak rozliczyć przychody ze sprzedaży w sieci? - wyjaśniamy 

Sprzedaż w sieci – fiskus dostanie raport  

Nie o każdej sprzedającej osobie dostanie raport fiskus. Do skarbówki trafią informacje o osobach, które w ciągu roku wystawią więcej niż 30 ofert w danym serwisie. Dodatkowo do fiskusa trafią raporty dotyczące osób, których dochód ze sprzedaży w sieci przekroczy  2000 euro rocznie, czyli ok. 9 000 zł.

Nowe obowiązki platform internetowych wynikają z implementacji przepisów unijnych, dyrektywy  DAC 7. Na mocy nowych przepisów fiskus otrzyma m.in.  dane identyfikacyjne sprzedawcy, numer rachunku bankowego oraz kwota uzyskana w ramach transakcji. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Od 1 września fiskus dostanie raport ze sprzedaży na Allegro, Facebooku, czy Vinted

Źródło: Shutterstock

Sprzedaż w sieci a podatek dochodowy 

Po zmianach wprowadzonych przez Polski ład podatku nie płacą podatnicy opodatkowani wg zasad ogólnych, których przychody ze wszystkich źródeł nie przekroczyły kwoty 30 000 zł. 

Sprzedaż przez Internet podlega opodatkowaniu w sytuacji kiedy sprzedawca nie miał sprzedawanej rzeczy w posiadaniu przez co najmniej 6 miesięcy.

Stąd np. oszczędna mama, która sprzedaje za małe ubrania po swoich dzieciach, zakupione 6 miesięcy wcześniej nie zapłaci podatku.  

W sytuacji,  kiedy sprzedawca nie miał danej rzeczy minimum 6 miesięcy, to przychód ze sprzedaży w sieci musi wykazać w zeznaniu rocznym na druku PIT-36.

Jaka kwota wolna od podatku w 2024? Kto z niej skorzysta? - PIT.pl

Sprzedaż w sieci – czasem trzeba zapłacić też podatek od czynności cywilno prawnych (PCC)

W przypadku sprzedaży w sieci może powstać również obowiązek zapłaty PCC. Stanie się tak w sytuacji kiedy sprzedający nie jest płatnikiem VAT, a wartość transakcji przekracza 1000 zł. Stąd kupujący muszą pamiętać o złożeniu PCC po zakupie przekraczającym 1000 zł, kiedy kupują np. sprzęt rtv-agd (telewizor, komputer), meble, drogi aparat fotograficzny albo rower. 

Już 31 sierpnia zmiany w podatku PCC przy zakupie nieruchomości - PIT.pl

Podatki 2023PIT-36Skala podatkowaKwota wolna od podatku