Nie wszystkim opłaca się zwlekanie z rozliczenie CIT-8 za 2022 rok. Kiedy odliczyć stratę?

Ciężarne pracownice są chronione przez prawo pracy w sposób szczególny. Ochrona kobiety w ciąży obejmuje również okres wypowiedzenia umowy o pracę, co potwierdza wyrok sądowy, który zapadł w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Północ.
Sąd Rejonowy rozpatrywał sprawę pracownicy, która wystąpiła w lutym 2021 roku z powództwem przeciwko pracodawcy o przywrócenie do pracy i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy od 15.2.2021 r. wraz z ustawowymi odsetkami. Powódka w uzasadnieniu pozwu wskazała, że była w okresie ochronnym związanym z ciążą, w którą zaszła w okresie wypowiedzenia.
Zgodnie z treścią art. 177 § 1 Kodeksu pracy: pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ten zakaz rozwiązywania umowy o pracę z kobietą w ciąży dotyczy również sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. W opisywanej sprawie pracownica korzystała z wyżej wspomnianej ochrony przed wypowiedzeniem z uwagi na stan ciąży. Okres wypowiedzenia miał upłynąć 23 stycnia 2021 r., natomiast powódka dowiedziała się o ciąży 4 stycznia 2021 r.
Źródło: shutterstock
W omawianej sprawie Sąd wskazał na szczególną ochrony stosunku pracy przysługującą pracownicy w ciąży, która obejmuje m.in. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z kobietą w ciąży, dotyczący również sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Konsekwencją rozwiązania umowy o pracę w ww. okresie chronionym był wyrok, w którym sąd uznał wypowiedzenie za bezskuteczne i przywrócił powódkę do pracy na poprzednich warunkach. Dodatkowo sąd przyznał pracownicy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
Wyrok SR dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie z 2.6.2022 r., VI P 62/21