Sprawdź PIT za 2022 rok. Zwrot podatku w e-Urzędzie Skarbowym mniejszy o ponad 1000 zł

Właściciele nieruchomości zaczynają otrzymywać decyzje określające wymiar podatku od nieruchomości za 2021 r. Ile trzeba będzie zapłacić? Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości? – wyjaśniamy.
Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Stąd każdy z właścicieli nieruchomości już otrzymał albo niebawem otrzymał decyzję określającą wysokość podatku ze wskazaniem terminu jego zapłaty. W tym roku w wielu gminach wysokość podatku znacząco wzrosła, wiąże się to z inflacją. Podatek od nieruchomości w 2021 r. może wzrosnąć nawet o 3,9%.
Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia
Źródło: shutterstock.com
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty. Podatek od nieruchomości jest dochodem gminy, i to na rachunek urzędu gminy wskazany w decyzji wymiarowej należy go wpłacić.
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
Podatnikami podatku od nieruchomości, są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.
Gdy nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości stanowi:
Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.
Stawka podatku od nieruchomości ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Stawki nie mogą przekroczyć rocznie stawek określonych w art. 5 ustawy. Przy czym górne granice stawek kwotowych są ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych ogłaszanym corocznie w Monitorze Polskim.
Obecnie już ogłoszono stawki podatku od podatku od nieruchomości na rok 2021 r., zostały one uregulowane w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021 (M.P. poz. 673).
Na podstawie komunikatu Prezesa GUS z 15 lipca 2020 r. (M.P. z 2020 r., poz. 625) ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2020 r. wzrosły o 3,9% w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy roku 2019. Ten wskaźnik cen ma wpływ na corocznie ustalane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości. Stąd w roku 2021 podatek od nieruchomości może wzrosnąć maksymalnie o ok. 3,9 %.
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021 (M.P. poz. 673) w 2021 roku stawki podatku od nieruchomości (nie mogą przekroczyć poniższych stawek maksymalnych.
Od gruntów:
Od budynków lub ich części:
Od budowli:
NieruchomościInne podatkiPodatki 2021