Nowe kody GTU do oznaczania faktur sprzedaży czy zakupu?

Iwona Maczalska

Obowiązek oznaczania transakcji kodami GTU zacznie obowiązywać już 1 października. Czy zmiany dotyczyć będą wyłącznie sprzedaży, czy może również zakupu towarów i usług?

Zostało niewiele czasu na przygotowanie się do zmian w zakresie JPK, jakie wejdą w życie już 1 października. Mimo to wielu przedsiębiorców nadal ma wątpliwości, jak stosować nowe przepisy. Liczne zapytania docierające do redakcji dotyczą m.in. tego, czy obowiązek oznaczania faktur kodami GTU dotyczyć będzie wyłącznie faktur sprzedażowych, czy może również tych związanych z zakupem. 

» Błędne oznaczenia kodu GTU w nowej strukturze JPK. MF radzi, jak dokonać korekty

Kod GTU na fakturze sprzedaży, czy zakupu

Źródło: shutterstock

Kod GTU na fakturze sprzedaży czy zakupu?

Odpowiedź jest jedna – wyłącznie na fakturach sprzedażowych. Ministerstwo Finansów wytypowało bowiem 13 grup, które zostały podzielone ze względu na grupy ryzyka podatkowego i co najistotniejsze dla resortu– według możliwości wystąpienia oszustw w rozliczeniach podatkowych. Ministerstwo Finansów interesują bowiem w tym zakresie wyłącznie transakcje sprzedażowe i to tylko te, które znajdują się w grupie ryzyka.

» Nie każda sprzedaż będzie musiała być oznaczona kodem GTU od 1 października

Czego nie dotyczy oznaczenie GTU?

Nie każda transakcja powinna zostać oznaczona kodem GTU.  Jak twierdzi MF ,,Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej oraz zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami oraz nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Oznaczeń dostaw towarów i świadczenia usług nie należy stosować także do transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się podatku należnego (np. WNT, import usług)”.

Podsumowując oznacza to, że nowym oznaczeniem GTU nie będą objęte:

1.     Faktury zakupowe (w tym zakupy z za granicy, obejmujące WNT lub import usług),

2.    Dokumenty wewnętrzne,

3.    Zbiorcze informacje o sprzedaży ewidencjonowanej przy użyciu kas rejestrujących.

Kody GTU na fakturze, czy w pliku JPK?

Powszechnie informuje się o obowiązku oznaczania faktur sprzedażowych kodami GTU. Przepisy prawa nie nakładają jednak wprost takiego obowiązku na przedsiębiorców. Przedsiębiorca zobowiązany jest jedynie do oznaczenia faktury sprzedaży bezpośrednio w pliku JPK_V7. Pomimo braku obowiązku oznaczania kodów GTU na fakturach, zachęcamy do tego typu czynności. Stanowić to będzie bowiem duże ułatwienie pracy da biur księgowych obsługujących przedsiębiorców oraz zminimalizuje ryzyko -wpisania błędnego kodu – za co ostatecznie przed urzędem skarbowym będzie odpowiadał przedsiębiorca. Więcej na ten temat w artykule ,, Gdzie umieszczać nowe kody GTU? Na fakturze, czy tylko w pliku JPK_V7?”.

JPK Jednolity Plik KontrolnyZmiany w VATHOT