Gdzie umieszczać nowe kody GTU? Na fakturze, czy tylko w pliku JPK_V7?

Iwona Maczalska

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy ciąży na nich obowiązek umieszczania nowego kodu GTU zarówno na wystawianej fakturze, jak i w pliku JPK_V7. Choć przepisy prawa nie nakazują umieszczania kodów GTU na fakturach, to takie postępowanie będzie korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i obsługujących ich księgowych.

» Nie każda sprzedaż będzie musiała być oznaczona kodem GTU od 1 października

Przedsiębiorcom zostały ostatnie dni na przygotowanie się do nowych zmian w zakresie pliku JPK_VAT, który już od 1 października ulegnie dużym modyfikacjom. Choć nowe przepisy zaczną obowiązywać już w przyszłym tygodniu, wielu przedsiębiorców nadal obawia się nowego pliku JPK_V7 i zmian z nim związanych.

Kody GTU na fakturze

Źródło: shutterstock.com

Co zmieni się od 1 października?

Istotą zmian dotyczących pliku JPK, jakie zaczną obowiązywać już od 1 października jest zastąpienie dotychczasowego pliku JPK_VAT z deklaracjami plikiem JPK_V7. Przy czym nowy plik JPK będzie obsługiwany w dwóch wariantach. Pierwszy z nich skierowany będzie do podatników rozliczających się miesięcznie. To na nich spoczywać będzie obowiązek wypełniania pliku JPK_V7M. Drugą grupą podatników będą podatnicy rozliczający się na zadach kwartalnych. Na nich z kolei czekać będzie nowy plik JPK_V7K.

Na tym nie koniec. Zmianą towarzyszącą nowemu plikowi JPK_V7 będzie pojawienie się nowego obowiązku oznaczania każdej faktury sprzedażowej, specjalnymi kodami GTU. Warunek będzie jeden -  sprzedaż będzie musiała mieścić się w grupach ryzyka wyznaczonych przez Ministerstwo Finansów.

Jeśli masz obawy związane ze zmianami, jakie wejdą w życie 1 października zapoznaj się z artykułem ,, Jak przygotować się na wprowadzenie JPK_VAT. Na co zwrócić uwagę?”.

Trudności przedsiębiorców w wyznaczeniu odpowiedniego kodu GTU

Wiele obaw budzi obowiązek oznaczania sprzedaży specjalnymi kodami GTU. Kody te podzielone zostały przez Ministerstwo Finansów według ryzyka wystąpienia nadużyć bądź oszustw podatkowych. Choć grup kodów GTU jest tylko 13, nadal stanowią one dla przedsiębiorców dużą trudność w zakresie oszacowania, do jakiej grupy transakcji należy zaliczyć prowadzoną sprzedaż. Jest to bardzo istotne, bowiem od tego zależy numer kodu GTU, jaki będzie trzeba umieścić w pliku JPK_V7.

Ze względu na to, że ustawodawca obowiązek samodzielnego wyznaczenia odpowiedniego kodu GTU zrzucił bezpośrednio na przedsiębiorców, którzy jak twierdzi ministerstwo najlepiej znają specyfikę dokonywanych transakcji, pojawiło się wiele apeli kolejnego przesunięcia terminu wprowadzenia zmian w JPK. Głos w tej sprawie zabrał również prof. Witold Modzelewski. Profesor uważa, że większości podatników nie wykona obowiązków nałożonych przez ustawodawcę, a doradcy podatkowi i biura rachunkowe, które obsługują rozliczenia VAT nie będą miały danych, które pozwolą na sporządzenie deklaracji według nowo wprowadzanych przepisów. Więcej na ten temat w artykule ,, Podatnicy apelują o odroczenie nowego JPK_VAT”.

Gdzie umieszczać nowe kody GTU?

Przepisy prawa wprost nie nakładają obowiązku umieszczania kodów GTU na wystawianych fakturach. Przedsiębiorca zobowiązany jest jedynie do oznaczenia faktury sprzedaży odwzorowanej bezpośrednio w pliku JPK_V7. Czy zatem przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów i usług z grupy ryzyka, powinni bezwzględnie oznaczać faktury nowymi kodami GTU? Z pewnością taka czynność nie będzie stanowiła problemu dla urzędu skarbowego, w trakcie ewentualnej kontroli. Z drugiej strony może stanowić spore ułatwienie pracy biur rachunkowych i księgowości. Ze względu na brak dogłębnej wiedzy dotyczącej specyfiki sprzedawanych towarów i usług przez obsługiwanych przedsiębiorców, prawidłowe wytypowanie kodu GTU przez biuro rachunkowe może być bardzo utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa, w celu wyeliminowania ewentualnej pomyłki, warto samodzielnie opisywać faktury sprzedażowe nowymi kodami GTU. Pamiętajmy! Odpowiedzialność za zastosowanie nieprawidłowego kodu GTU każdorazowo spoczywa na przedsiębiorcy.  

Błędy kod GTU w JPK. MF radzi co robić

Warto wiedzieć, co robić w przypadku zastosowania błędnego kody GTU. Ministerstwo Finansów radzi, by korekty dokonywać na dwa sposoby. Więcej na ten temat w artykule ,, Nie każda sprzedaż będzie musiała być objęta oznaczeniem GTU od 1 października”.

 

JPK Jednolity Plik KontrolnyZmiany w VAT