Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowe firmy zapłacą wyższy ZUS w 2022 roku. Ile wyniesie podwyżka?

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy opłacający preferencyjne składki ZUS muszą spodziewać się wzrostu wysokości składek od stycznia 2022 roku. Wszystko za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę, jaka ma mieć miejsce w przyszłym roku. Podwyżki składek nie będą jednak drastyczne.

» Składki ZUS na 2022 rok. Przedsiębiorcy zapłacą więcej

Młodzi przedsiębiorcy w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, mają prawo do opłacania składek ZUS w niższej, preferencyjnej wysokości. Wysokość obowiązujących ich składek ZUS uzależniona jest jednak od kwoty minimalnego wynagrodzenia, wraz ze wzrostem którego rosną również składki ZUS społeczne.

Podwyżka ZUS dla nowych firm 2022

Źródło: shutterstock

Wyższe wynagrodzenie minimalne to wyższy ZUS nowych firm

Rząd przedstawił w tym tygodniu propozycję wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Płaca minimalna ma zostać podniesiona o 200 zł brutto i osiągnąć kwotę 3000 zł. Wzrost wynagrodzenia minimalnego ma duże znaczenie nie tylko dla pracowników, którzy zarabiają płacę minimalną, lecz również dla nowych firm. W ich bowiem przypadku wysokości składek ZUS w każdym roku ustalane są na podstawie nowej kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Ile wzrośnie ZUS nowych firm?

Jeżeli kwota 3000 zł wynagrodzenia minimalnego zostanie zaakceptowana przez Radę Dialogu Społecznego, oznaczać to będzie nieuniknioną podwyżkę ZUS dla nowych firm. Ile więcej zapłacą przedsiębiorcy?

Preferencyjne składki ZUS opłacane przez nowo otwarte firmy liczone są od podstawy stanowiącej 30 proc. wynagrodzenia minimalnego. Jeżeli płaca minimalna w 2022 roku ukształtuje się na poziomie 3000 zł brutto, to podstawa służąca wyliczaniu składki ZUS na 2022 rok wynosić będzie 900 zł brutto.

Wyższe kwoty poszczególnych składek ZUS dla nowych firm, obliczane na podstawie nowego wynagrodzenia minimalnego wynosić będą:

  • składka emerytalna 175,68 zł,
  • składka rentowa 72,00 zł,
  • składka chorobowa 22,05 zł,
  • składka wypadkowa 15,03 zł.

Ukształtowanie się minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku na poziomie 3000 zł brutto oznaczać będzie, że suma składek ZUS społecznych wynosić będzie w 2022 roku 284,76 zł (bez składki na Fundusz Pracy). Oznacza to wzrost składek społecznych o 18,98 zł brutto w stosunku do 2021 roku. W skali roku daje to podwyżkę rzędu 227,76 zł.

Składka zdrowotna dla młodych firm 2021

Warto zaznaczyć, że powyższe kwoty nie zawierają składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poznamy ją dopiero w styczniu 2022 roku.

 

ZUSNiski ZUS