Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zwolnienie z ZUS również dla młodych firm z ulgą na start

Iwona Maczalska

Projekt nowej Tarczy antykryzysowej 3.0. zakłada wiele zmian w zwolnieniach z opłacania składek ZUS. Projektowane przepisy rozszerzają prawo do skorzystania z ulgi na młode firmy korzystające z tzw. ulgi na start.

<< Pobierz wniosek o zwolnienie ze składek ZUS 

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt tarczy antykryzysowej w nowej odsłonie. Tarcza 3.0. zakłada wprowadzenie licznych modyfikacji w aktualnie obowiązującej ustawie antykryzysowej. Duża część projektowanych zmian skupia się na kwestii ubiegania się o czasowe zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS, w związku z epidemią SARS-CoV-2.

Zwolnienie z ZUS dla większej liczby przedsiębiorców

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARC-CoV-2, czyli tzw. tarcza antykryzysowa 3.0. zakłada zwolnienie ze składek ZUS za miesiąc kwiecień i maj br. również dla przedsiębiorców, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, a u których przychód przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (15 681 zł). Warunkiem uzyskania zwolnienia z ZUS u tych przedsiębiorców jest uzyskanie dochodu w lutym br. w kwocie nieprzekraczającej 7000 zł. Więcej na ten temat w artykule ,, Tarcza antykryzysowa 3.0. Kolejne zmiany w zwolnieniach z ZUS”.

2 miesiące bez ZUS również dla firm z ulgą na start

Projekt Tarczy antykryzysowej 3.0. zakłada rozszerzenie prawa do uzyskania zwolnienia z ZUS również na młode firmy korzystające z tzw. ulgi na start. Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów firmy te wykluczone są obecnie z prawa do ubiegania się o tą ulgę. W uzasadnieniu projektu kwestia ta tłumaczona jest następująco:

Źródło: sejm.gov.pl

Tarcza 3.0 zakłada umożliwienie skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS również dla tej grupy przedsiębiorców w okresie za miesiąc kwiecień i maj br. Przedsiębiorcy Ci będą musieli jednak spełnić dwa warunki:

1.      Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej musiało nastąpić przed 1 kwietnia 2020 roku oraz

2.      Przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z ZUS nie będzie mógł być wyższy niżeli 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia  brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku a więc – 15 681  zł.

Uwaga! W przypadku, gdy przedsiębiorca przekroczy powyższy limit przychodów – możliwość uzyskania zwolnienia z ZUS uzależniona będzie od wysokości uzyskanego dochodu w lutym 2020 roku. Limit dochodu w tym przypadku będzie wynosił 7000 zł.

Koronawirus w PolsceZUSNiski ZUS