Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem Prezydenta. Praca zdalna i kontrola trzeźwości.

Ministerstwo Finansów chce prawie dwukrotnego podniesienia limitu przychodów uprawniających do skorzystania z obniżonej 9% stawki podatku CIT. Zmiany dotknąć mają również ryczałtu ewidencjonowanego.
» Ulga abolicyjna do likwidacji
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wprowadzenie szeregu zmian, w tym m.in. podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do skorzystania z obniżonej stawki podatku CIT, zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych oraz objęcie podatkiem CIT niektórych spółek akcyjnych i komandytowych.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Projekt przewiduje podwyższenie limitu przychodów uprawniających do skorzystania z obniżonej - 9% stawki podatku CIT z 1,2 do 2 mln euro. Co więcej limit ten dotyczyć ma przychodów osiągniętych już w bieżącym, 2020 roku.
Zmiany zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów mają dotyczyć również ryczałtu ewidencjonowanego. Jak można przeczytać na stronie resortu ,,propozycja MF przewiduje:
Projekt zakłada również objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych oraz jawnych z siedzibą w Polsce. Jak twierdzi Ministerstwo Finansów ,, Objęcie CIT-em spółek osobowych jest szeroko stosowane w krajach UE. Jest też rekomendowane przez OECD jako narzędzie zwalczania optymalizacji podatkowych”.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw zakłada również ograniczenie stosowania ulgi abolicyjnej. Początkowo Ministerstwo FInansów zapowiadało całkowitę likwidację ulgi abolicyjnej. Jak się jednak okazuje - ulga pozostanie jednak na bardzo ograniczonych zasadach.