Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kiedy wybrać PIT-36? Dla kogo PIT-37?

Katarzyna Sudaj 04.03.2013 09:00 (aktualizacja: )

W okresie rozliczeń rocznych wiele osób zastanawia się, jaki formularz podatkowy powinni wypełnić. Czy rozliczyć się na PIT-36 czy PIT-37? Do kogo adresowane są te deklaracje podatkowe?

Źródło: shutterstock

 

W połowie lutego i na początku marca przypada „pierwsza fala” rozliczeń z urzędem skarbowym. Uruchomiono już rządową usługę Twój e-PIT, a podatnicy otrzymali już informacje PIT-11 od swoich pracodawców (czas na terminowe dostarczenie PIT-11 mija z końcem lutego). Na podstawie tych danych mogą wypełnić swój PIT.

<< Co zrobić, jeśli nie dostałeś PIT-11? >>

I tu pojawia się pierwsze pytanie – jaki formularz PIT wybrać? PIT-37, PIT-36, a może PIT-36L lub PIT-38 albo PIT-39? Najpopularniejsze druki podatkowe do rozliczeń rocznych to PIT-37 oraz PIT-36.

PIT-37 praca, umowa zlecenie i o dzieło

Z tej deklaracji podatkowej skorzystają podatnicy mający tylko przychody uzyskiwane i rozliczane za pośrednictwem płatników. PIT-37 to typowy formularz składany przez pracowników, zleceniobiorców i te osoby, którym zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (np. pracodawca czy zleceniodawca). Podatnicy, którzy nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika lub uzyskują przychody z wielu źródeł, w tym część bez pośrednictwa płatnika, powinny wybrać PIT-36.

PIT-36 dla działalności gospodarczej

Na tym druku muszą rozliczyć się ci wszyscy podatnicy, którzy choć część swoich dochodów z 2022 roku uzyskali bez pośrednictwa płatnika (czyli nie za pośrednictwem pracodawcy czy zleceniodawcy). Innymi słowy Ci wszyscy, którzy choć od małej części swoich przychodów musieli w ciągu roku lub teraz – po zakończeniu roku samodzielnie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowyi wpłacić ją do urzędu skarbowego. Co ważne – PIT-36 jest adresowany do osób rozliczających się według skali podatkowej, czyli stawek podatkowych 12 i 32 % za 2022 rok. Są to głównie podatnicy prowadzący małe firmy.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Osoby płacące 19-procentowy podatek liniowy powinny wybrać formularz PIT-36L.  Również przedsiębiorcy, którzy wybrali zryczałtowany podatek dochodowy nie będą rozliczać się na PIT-36. Oni w terminie do 2 maja 2023 roku powinni rozliczyć PIT-28. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy osoba prowadząca działalność rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym (np. wynajem mieszkań) posiadają dwa rodzaje działalności – jedną opodatkowaną według skali (PIT-36) drugą – ryczałtem (PIT-28). Wówczas należy złożyć dwa odrębne formularze PIT – oddzielny dla ryczałtu i dla działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

PIT-36PIT-37Rozliczenie roczne