Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Do 25 listopada 2020 r. po raz pierwszy trzeba przesłać do urzędu skarbowego nowy JPK_VAT za październik. Jedną z nowości są oznaczenia GTU. Przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości związanych z zakwalifikowaniem towarów i usług do określonych grup. W związku z wątpliwościami związanymi z kodami GTU do Ministra Finansów została skierowana interpelacja nr 12180 w sprawie kodów grupy towarów i usług (GTU), czy zatem można się spodziewać zmian w kodach GTU?
» Nowe kody GTU do oznaczania faktur sprzedaży czy zakupu?
Jak wskazuje w interpelacji Posłanka Urszula Nowogórska przedsiębiorcy, mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących kodów GTU.
W związku z interpelacją autorka pyta ministerstwo finansów:
Źródło: shutterstock.com
Zgodnie z treścią odpowiedzi ministerstwo poinformowało, że nowe rozwiązania stanowią dla podatników uproszczenie, dzięki nim nie muszą oni składać odrębnie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej i odrębnie ewidencji w formie pliku JPK_VAT.
Projekt rozporządzenia wykonawczego był przekazany przy piśmie z 30 lipca 2019 r. do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania. Zgłoszone uwagi w toku konsultacji były przedmiotem analiz, a ich wyniki znalazły odzwierciedlenie w raporcie z konsultacji opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.
Błędne oznaczenia kodu GTU w nowej strukturze JPK. MF radzi, jak dokonać korekty
Elementy nowego JPK_VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Na jego podstawie zostały opracowane wzory JPK_VAT, w formie JPK_V7M – dla podatników rozliczających się z podatku od towarów i usług miesięcznie oraz JPK_V7K – dla podatników rozliczających się z podatku od towarów i usług kwartalnie.
Kluczową zmianą, jaka została wprowadzona do nowego pliku JPK_VAT są oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług, które prezentowane są za pomocą symboli GTU_01 – GTU_13.
Wprowadzone dodatkowe pozycje w części ewidencyjnej nowego JPK_VAT w postaci grup towarów i usług GTU ukierunkowane są na podniesienie efektywności analityki Krajowej Administracji Skarbowej służącej identyfikacji oszustw podatkowych, zmniejszenie ilości kontroli podatkowych i celno-skarbowych oraz ograniczenie czasu ich trwania, a w konsekwencji mają przełożyć się na eliminację przypadków nieuczciwej konkurencji rynkowej.
Jak wskazał Jan Sarnowski w odpowiedzi na interpelację: „W chwili obecnej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzone są analizy dotyczące konieczności ewentualnego wprowadzenia zmian w rozporządzeniu wykonawczym w zakresie GTU”.
Jak mówi Jan Sarnowski, należy wskazać, iż wprowadzona została kara pieniężna w wysokości 500 zł za błędy w przesłanej ewidencji, mająca na celu zobligowanie podatników do dołożenia większej staranności przy wypełnianiu plików JPK_VAT. Podkreśla, że kary nie będą nakładane automatycznie, ponieważ mają charakter fakultatywny. Zastrzega, że kara może być nakładana tylko na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy uniemożliwiają weryfikacje prawidłowości transakcji, jeżeli naczelnik urzędu skarbowego uzna, że nałożenie tej kary jest zasadne.
Jan Sarnowski, podkreśla że nałożenie kary przez naczelnika urzędu skarbowego za błąd w nowym JPK_VAT poprzedzone będzie wezwaniem podatnika do skorygowania błędów, w którym błędy zostaną wskazane. Kara pieniężna nie będzie nakładana, jeżeli podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania:
Zmiany w VATJPK Jednolity Plik Kontrolny