Likwidacja ulgi dla klasy średniej w ciągu roku naruszeniem konstytucji. Co dalej?

Iwona Maczalska

W Sejmie trwają prace nad naprawczą ustawą Polskiego Ładu. Zakłada ona m.in. likwidację wprowadzonej w 2022 roku ulgi dla klasy średniej. Okazuje się jednak, że jej wycofanie w trakcie roku nie będzie zgodne z przepisami prawa. Problemów jest jednak więcej.

Podczas wczorajszego posiedzenia w Sejmie, posłowie wysłuchali sprawozdania Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wiadomym już jest, że poparła ona poprawki związane z obniżką stawki PIT z 17% do 12%. Piszemy o tym w artykule ,,W Sejmie za obniżką PIT z 17 do 12 proc. od lipca 2022 r.”. Dochodzą jednak głosy, że pojawiają się pierwsze komentarze ze środowiska prawniczego, wytykające liczne błędy i wątpliwości dotyczące projektu ustawy Polski Ład. Chodzi m.in. o kwestię prawnej możliwości likwidacji ulgi dla klasy średniej w trakcie roku.

Źródło: shutterstock

Czy można wycofać ulgę dla klasy średniej w trakcie roku?

Okazuje się, że likwidacja ulgi dla klasy średniej w trakcie roku może nie być takie prosta jak zakładano. ,, Sejmowi prawnicy ostrzegają, że likwidacja ulgi dla klasy średniej w trakcie roku jest niedopuszczalna. Konstytucyjnych zastrzeżeń jest więcej. Resort finansów gwarantuje jednak, że zmiany będą korzystne dla podatników” – informuje serwis Puls Biznesu.

To jednak nie wszystko. "PIT jest podatkiem rocznym. W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego ograniczenie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego mogłoby naruszać przepisy konstytucji" – wyjaśnia Wojciech Białończyk, prawnik z biura legislacyjnego Sejmu na łamach portalu pb.pl. Co z tym faktem zrobią rządzący? Okaże się podczas najbliższych obrad. 

Polski ład 2.0 z poprawkami w Sejmie

Na środowym posiedzeniu Sejmu drgnęły nieco prace nad ustawą poprawkową do Polskiego Ładu, zwaną aktualnie ,,Niskie poprawki”. Zakłada ona wprowadzenie wielu zmian m.in. obniżenie stawki podatku PIT, zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców, czy zmiany w formach opodatkowania. Szczegółowo piszemy o nich w artykule ,, Polski ład 2.0 z poprawkami Komisji Finansów Publicznych”.

Polski ŁadUlga dla klasy średniejPodatek PITPodatki 2022