Limity podatkowe 2024. Mały podatnik VAT ponad 400 tys. zł mniej

W Sejmie trwają prace nad naprawczą ustawą Polskiego Ładu. Zakłada ona m.in. likwidację wprowadzonej w 2022 roku ulgi dla klasy średniej. Okazuje się jednak, że jej wycofanie w trakcie roku nie będzie zgodne z przepisami prawa. Problemów jest jednak więcej.
Podczas wczorajszego posiedzenia w Sejmie, posłowie wysłuchali sprawozdania Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wiadomym już jest, że poparła ona poprawki związane z obniżką stawki PIT z 17% do 12%. Piszemy o tym w artykule ,,W Sejmie za obniżką PIT z 17 do 12 proc. od lipca 2022 r.”. Dochodzą jednak głosy, że pojawiają się pierwsze komentarze ze środowiska prawniczego, wytykające liczne błędy i wątpliwości dotyczące projektu ustawy Polski Ład. Chodzi m.in. o kwestię prawnej możliwości likwidacji ulgi dla klasy średniej w trakcie roku.
Źródło: shutterstock
Okazuje się, że likwidacja ulgi dla klasy średniej w trakcie roku może nie być takie prosta jak zakładano. ,, Sejmowi prawnicy ostrzegają, że likwidacja ulgi dla klasy średniej w trakcie roku jest niedopuszczalna. Konstytucyjnych zastrzeżeń jest więcej. Resort finansów gwarantuje jednak, że zmiany będą korzystne dla podatników” – informuje serwis Puls Biznesu.
To jednak nie wszystko. "PIT jest podatkiem rocznym. W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego ograniczenie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego mogłoby naruszać przepisy konstytucji" – wyjaśnia Wojciech Białończyk, prawnik z biura legislacyjnego Sejmu na łamach portalu pb.pl. Co z tym faktem zrobią rządzący? Okaże się podczas najbliższych obrad.
Na środowym posiedzeniu Sejmu drgnęły nieco prace nad ustawą poprawkową do Polskiego Ładu, zwaną aktualnie ,,Niskie poprawki”. Zakłada ona wprowadzenie wielu zmian m.in. obniżenie stawki podatku PIT, zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców, czy zmiany w formach opodatkowania. Szczegółowo piszemy o nich w artykule ,, Polski ład 2.0 z poprawkami Komisji Finansów Publicznych”.
Polski ŁadUlga dla klasy średniejPodatek PITPodatki 2022