Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

W Sejmie za obniżką PIT z 17 do 12 proc. od lipca 2022 r.

Katarzyna Sudaj

Wczoraj posłowie wysłuchali sprawozdania Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która przyjęła poprawki do ustawy o podatku dochodowym obniżające niższą stawkę PIT z 17 do 12 proc. Zmiany w PIT planowane są już od 1 lipca 2022 roku, w tym także odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców.

Polski ład 2.0 z poprawkami z wtorkowej Komisji Finansów Publicznych


Źródło: FORUM

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmowali się rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli tzn. Niskie Podatki. W środę podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zgłoszone zostały kolejne 33 poprawki.

Komisja Finansów Publicznych jeszcze tego samego dnia zajęła się nimi. Przyjęła poprawki PiS odnoszące się do sposobu podziału kwoty stanowiącej wyrównanie dla organizacji pożytku publicznego obniżonych wpływów z tzw. 1 proc. podatku. Spadek wpływów z 1 % dla OPP z PIT rozlicznych w 2023 roku będzie wynikał z obniżki stawki PIT do 12 proc. oraz z nowej, wysokiej kwoty wolnej do podatku 30 tys. zł.

Poprawki opozycji odrzucone

Posłowie odrzucili poprawki opozycji dotyczące opodatkowania rodziców wychowujących samotnie dzieci wraz z dziećmi. W rządowym projekcie Niskich podatków przewidywano, że rodzic samotnie wychowujący dziecko może korzystać z własnej kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł oraz z kwoty wolnej, przypadającej na dziecko, w wysokości 50 proc. własnej kwoty wolnej (chyba, że dziecko jest niepełnosprawne, wtedy kwota wolna podnoszona jest do pełnych 30 tys. zł). Opozycja chciała podwyżki kwoty wolnej dla dziecka samotnego rodzica do 30 tys. Wiceminister finansów Artur Soboń bronił pomysłu rządu podkreślając, że nowe rozwiązania są korzystniejsze dla samotnych rodziców niż obowiązujące wcześniej. 

Odrzucone zostały także poprawki opozycji dotyczące likwidacji lub zawieszenia podatku od zysków kapitałowych, zmian w podatku minimalnym, limitów w rejestrach umów i rejestrach wpłat, jakie od 1 lipca będą prowadzić partie polityczne.

W piątek 13 maja odbędzie się głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy PIT.

Podatki 2022Polski ŁadSkładka zdrowotna1 procent dla OPPPłatnik PITPodatek PIT