Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Jednym z celów wprowadzenia Krajowego Systemu e-faktur jest walka z nieuczciwymi podatnikami oraz uszczelnienie luki w VAT. Podobny cel miało wprowadzenie jednolitych plików kontrolnych, czy metody podzielonej płatności. Wszystkie te narzędzia, jak wskazują dane Ministerstwa Finansów, ograniczyły lukę w podatku, jednak nie zlikwidowały jej całkowicie. Należy się zatem liczyć z tym, że wprowadzenie KSeF również nie zlikwiduje całkowicie procederu wyłudzania podatku - ocenia ekspert Rafał Knap, radca prawny, kancelaria Graś i Wspólnicy.
W przeszłości zdarzało się, że konsekwencję nieuczciwego działania ponosili nieświadomi kontrahenci podmiotów zajmujących się oszustwem podatkowym. Polem do nadużyć przy fakturach ustrukturyzowanych może być termin jej wejścia do obiegu. Uznaje się bowiem, że jest nim data wprowadzenia do systemu.
Przepisy dotyczące KSeF nie zawierają sposobu postępowania z „pustymi” fakturami, czy w przypadku podejrzenia o nieuczciwe postępowanie jej wystawcy. W związku z tym należy posiłkować się dotychczasowym orzecznictwem sądów administracyjnych oraz „Metodyką w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych” opracowaną przez Ministerstwo Finansów.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionego wydatku na nabycie towarów lub usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to nie może być jednak nadużywane i wykorzystywane do wyłudzania kwoty podatku naliczonego. Podatnik nie może dokonać odliczenia podatku w sytuacji, gdy wiedział lub na podstawie obiektywnych okoliczności powinien był wiedzieć, że określona czynność wiąże się z nieprawidłowościami w zakresie VAT. Stąd też istotne jest wykazanie dochowania należytej staranności.
Źródło: Shutterstock
Ministerstwo Finansów przedstawia przykładowe okoliczności, na które należy zwrócić uwagę w celu
dochowania należytej staranności. Są to m.in.:
Zgodnie jednak z orzecznictwem sądowoadministracyjnym nie można przypisać braku należytej staranności podatnikowi, który:
Wprowadzenie Krajowego Systemu e-faktur nie zmieni zasad postępowania z fakturami niedokumentującymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. System też nie ukróci też nieuczciwych praktyk gospodarczych. W celu zabezpieczenia swoich interesów każdy przedsiębiorca powinien na tyle, o ile to możliwe weryfikować nowych kontrahentów i dochowywać należytej staranności kupieckiej w kontaktach gospodarczych. W takiej sytuacji w przypadku nieświadomego uczestnictwa w nieuczciwym obrocie gospodarczym przedsiębiorca nie będzie zagrożony sankcjami.
Autor: Rafał Knap, radca prawny, kancelaria Graś i Wspólnicy