Korzystne zmiany dla małżonków rozliczających przychody z najmu za 2023 r.

Ewelina Czechowicz

W związku ze zmianami w rozliczaniu przychodów z najmu zyskają małżonkowie, dla których od 2023 roku limit, od którego opłacany będzie 12,5 proc., ryczałt wzrośnie dwukrotnie.

Dotąd dla wynajmujących nieruchomości zryczałtowany podatek wynosił 8,5 proc. przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł). Teraz ustawodawca wprowadza korzystne zmiany dla małżonków.

Korzystne zmiany dla małżonków rozliczających przychody z najmu

W ramach zmian, jakie zostały wprowadzone do PIT, zmienią się zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez małżonków z tzw. najmu prywatnego.

W związku z wprowadzoną zmiana  małżonkowie będą stosować wyższą stawkę ryczałtu 12,5% przychodów dopiero po przekroczeniu limitu 200 tys. zł (obecnie limit wynosi 100 tys. zł) bez względu na to, czy będą rozliczać te przychody odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu ich w całości przez jednego z nich. Dzięki temu małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt.

Korzystne zmiany dla małżonków rozliczających przychody z najmu na ryczałcie za 2023 r.

Źródło: Shutterstock

Od 2023 roku najem prywatny tylko na ryczałcie

Przypominamy, że od stycznia 2023 roku podatnicy nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego. Dlatego też zmiana, w której małżonkowie rozliczą się korzystniej, przyniesie niektórym rozliczającym ulgę. Do końca 2021 roku podatnicy mogli wybrać formę opodatkowania dla najmu prywatnego i rozliczać go albo na zasadach ogólnych, albo na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Skala podatkowa była wśród podatników często wybierana z uwagi na to, że pozwalała na optymalizację podatkową. Wynajmujący nieruchomości, którzy wybrali opodatkowanie przychodów z najmu, na zasadach ogólnych płacili podatek od przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania.

Podwójny limit ryczałtu dla małżonka za 2023 r

Zgodnie z wolą ustawodawcy za 2023 rok małżonkowie będą mogli skorzystać z preferencji przy rozliczaniu przychodów z najmu prywatnego. Przy rozliczeniach za 2023 rok małżonkowie będą stosować wyższą stawkę ryczałtu 12,5 proc. przychodów dopiero po przekroczeniu limitu 200 tys. zł (obecnie limit wynosi 100 tys. zł) bez względu na to, czy będą rozliczać te przychody odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu ich w całości przez jednego z nich.

Ile wyniesie ryczałt od najmu za 2023 r.?

Po zmianie przepisów – zryczałtowany podatek wyniesie 8,5 proc. przychodów i 12 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł.  W przypadku małżonków 12,5 proc. ryczałt płacony będzie po przekroczeniu limitu 200 tys. zł.

 

RyczałtNieruchomościWynajemRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITPodatki 2023