Wydatki na zakup lodówki czy pralki można rozliczyć w PIT 2023. Są jednak warunki

180 tys. przedsiębiorców skorzystało z ulgi na start w ZUS, wzrosła liczba zakładanych działalności gospodarczych, a te które funkcjonują, działają dłużej. Prawa przedsiębiorców w relacjach z urzędami są lepiej chronione m.in. dzięki zasadzie „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” – to efekty pierwszego roku obowiązywania Konstytucji Biznesu - chwali się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Źródło: https://twitter.com/MPiT_GOV_PL
Upłynął już rok od wejścia w życie Konstytucji Biznesu. Składa się na nią 5 ustaw, z Prawem przedsiębiorców na czele. Kluczowe rozwiązania pakietu to: zasady ogólne, w tym „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, ulga na start, działalność nierejestrowa czy powołanie rzecznika MŚP.
Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Nowy pomysł Rzecznika MSP
- Celem Konstytucji Biznesu było stworzenie nowych ram dla polskiej przedsiębiorczości, które pełniej niż wcześniejsze regulacje realizują zasadę wolności gospodarczej. Przede wszystkim chcieliśmy zachęcić Polaków do zakładania własnych biznesów i ułatwić prowadzenie firm, wprowadzić partnerskie relacje na linii przedsiębiorcy-administracja publiczna – przypomina minister Jadwiga Emilewicz.
Źródło: https://twitter.com/MPiT_GOV_PL
Minister MPiT Marek Niedużak podczas spotkania PARP Prawo Do Przedsiębiorczości w Warszawie
Konstytucja Biznesu to najpoważniejsza reforma polskiego prawa gospodarczego od ponad 20 lat. Po pierwszym roku jej obowiązywania możemy wstępnie próbować ocenić skuteczność nowych rozwiązań. Między 30 kwietnia 2018 roku a 22 kwietnia 2019 roku do CEIDG złożono prawie 323 tys. wniosków o rozpoczęcie działalności (ponad 900 dziennie). To o niemal 4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Dodatkowo wzrósł stopień przeżywalności firm. Od czasu wejścia w życie Konstytucji Biznesu liczba wniosków o wykreślenie firmy z CEIDG spadła o ponad 7% (w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej). Dodatkowo - według szacunków MPiT - do końca marca br. ok. 74% uprawnionych przedsiębiorców (tj. ok. 182,5 tys. spośród 246,5 tys. uprawnionych) skorzystało z ulgi na start. Ponadto praktyka orzecznicza ostatnich miesięcy dowiodła, że naruszenie zasad ogólnych Konstytucji Biznesu może stanowić przesłankę wzruszania decyzji urzędników (zob. postanowienie NSA z 5 grudnia 2018 roku, sygn. akt II OSK 3297/18).
- Widzimy, że w naszym kraju powstaje coraz więcej firm. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z, wprowadzonej na mocy Konstytucji Biznesu, ulgi na start. Zaczynają też działać zapisy Konstytucji, których celem jest wzmocnienie pozycji biznesu w relacjach z urzędami, choć wiemy, że potrzeba czasu, by nowe przepisy przełożyły się na zmianę mentalności urzędników, weszły im w krew – wskazuje szefowa MPiT.
Źródło: www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia
Formy zatrudnieniaFormy opodatkowaniaNiski ZUS