Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Nowy pomysł Rzecznika MSP

26.02.2019 08:32 (aktualizacja: )

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców do maja ma przedstawić rewolucyjną propozycję dobrowolnej składki ZUS dla przedsiębiorców

[aktualizacja 10.05.2019r.]:Założenia projektu dobrowolnych składek ZUS wg rzecznika MSP

- Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim - powiedział PAP Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas weekendowej konferencji Strategia dla Polski, organizowanej przez Fundację Pomyśl o przyszłości w Muszynie. - Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury - powiedział Abramowicz. To znakomicie działa - dodał.

Źródło: www.facebook.com/BiuroRzecznikaMSP/

Będzie nowelizacja ustawy o Małym ZUS

Jednak płatnicy ZUS są bardzo sceptyczni i nie wierzą w powodzenie tego projektu.

Źródło: komentarze FB

Źródło: komentarze FB

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaznaczył, że pierwsze obliczenia już zostały zrobione. Gdyby w momencie wprowadzenia wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali od razu z obowiązkowych składek, kosztowało by to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niecałe 11 mld zł. To dużo i mało, ale przypomnę że jak trzeba było obniżyć ceny prądu, to od razu znalazło się 14 mld zł - dodał.

O ile wzrosły składki ZUS od stycznia 2019 roku?

Stwierdził jednocześnie, że nie wszyscy przedsiębiorcy zrezygnują. Zrobimy badanie ilu przedsiębiorców zadeklaruje, ze wyjdzie z systemu. (...) Na pewno nie wyjdą wszyscy i nie będzie to 11 mld zł., będzie to to dużo, dużo mniej - podkreślił.

MF wycofuje się z pomysłu na "paragon przed płatnością"

/pap
/ks

ZUS