Koniec z ciągłym przedłużaniem umowy na czas określony

Osoby zatrudnione na umowie na czas określony, przedłużanej w nieskończoność, mogą odetchnąć z ulgą. Od 22 listopada br. czeka ich zmiana w przepisach prawa pracy.

Nowelizacja kodeksu pracy przegłosowana w 2015 r. zakładała, że łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony z danym pracodawcą nie może przekraczać łącznie 33 miesięcy. W związku z tym, że zmiany weszły w życie w lutym 2016 r., pierwszy okres 33 miesięczny mija właśnie 22 listopada br. Oznacza to, że zmiany w prawie pracy obejmą pierwszych pracowników.

Badania lekarskie przy umowie o pracę

Osobom, które pracują w jednej firmie co najmniej od 22 lutego 2016 r. na podstawie umowy na czas określony, pracodawca jest zatem zobowiązany przekształcić dotychczasowy kontrakt na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ponadto nowelizacja obok limitu 33 miesięcy na umowie na czas określony, wprowadziła inne ograniczenie mówiące o tym, że danemu pracownikowi można zaproponować kontrakt na czas określony wyłącznie trzykrotnie. Później konieczne jest zawarcie umowy na czas nieokreślony.

Nowe przepisy są dużą rewolucją w prawie pracy. Nie wiadomo jednak, jaka liczba osób zostanie dokładnie objęta zmianą, a przede wszystkim czy wszyscy pracodawcy wybiorą kontynuację zatrudnienia, czy może zamiast umowy na czas nieokreślony wręczą pracownikom wypowiedzenie, do czego mają prawo.

Katarzyna Rostowska
Bankier.pl

Formy zatrudnieniaKodeks pracy