Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kłopoty z e-rozliczeniami dla przedsiębiorców. Kolejny rok bez gotowych formularzy w e-US

Ewelina Czechowicz

Przedsiębiorcy jak co roku nie otrzymali gotowych rozliczeń w e-Urzędzie Skarbowym. Co więcej przez system resortu finansów jeszcze nie rozliczą się minimum przez najbliższe dwa tygodnie. Ministerstwo planuje bowiem druki formularzy dla przedsiębiorców dopiero na koniec lutego 2023 roku.

PIT-36 dla przedsiębiorców niedostępny w e-Urzędzie Skarbowym

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie znajdą w e-Urzędzie Skarbowym swoich rozliczeń podatkowych. Jak informuje resort finansów w odpowiedzi na zapytanie redakcji PIT.pl: elektroniczne formularze PIT-36L i PIT-28 zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl 15 lutego br. Elektroniczny formularz PIT-36 planujemy udostępnić na portalu podatki.gov.pl do końca lutego br. Aktualnie formularz znajduje się w fazie testów, które dokładnie weryfikują prawidłowość jego funkcjonowania.

Fiskus przygotował zeznania podatkowe, ale Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców - PIT.pl

Kłopoty z e-rozliczeniami dla przedsiębiorców - kolejny rok bez gotowych formularzy w e-US

Przedsiębiorcy mogą rozliczyć się samodzielnie

W sytuacji kiedy resort finansów nie udostępnił formularza PIT-36, warto skorzystać z alternatywnych sposobów wypełnienia deklaracji podatkowej.  Jako redakcja PIT.pl polecamy program naszego partnera e-pity.pl który umożliwia elektroniczne wypełnienie i przesłanie deklaracji podatkowej, w tym PIT-36. Program przeprowadza użytkownika krok po kroku przez deklaracje i umożliwia jej przygotowanie i wysłanie do urzędu skarbowego.

Warto też pamiętać, że można wypełnić i złożyć deklarację podatkową osobiście w urzędzie skarbowym. Jednak w takiej sytuacji dłużej podatnik poczeka na ewentualny zwrot podatku, otrzyma go bowiem dopiero do 3 miesięcy od złożenia formularza.

5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT - PIT.pl

PIT-36 za 2022 r. – warto przeanalizować zmianę formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w PIT za 2022 rok będzie możliwa dla podatników, którzy w ubiegłym roku rozliczali się w formie zryczałtowanej lub na podatku liniowym, a chcą zmienić swój status na podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych. W celu dokonania zmiany formy opodatkowania podatnik musi złożyć odpowiednią deklarację podatkową PIT, która będzie dotyczyła zmiany formy opodatkowania oraz uzupełnić pozostałe niezbędne dokumenty w tym w przypadku podatku ryczałtowego otworzyć księgi podatkowe. W przypadku zmiany z formy zryczałtowanej na formę ogólną, konieczne będzie również złożenie deklaracji PIT-36 zamiast PIT-28.

Warto pamiętać, że zmiana formy opodatkowania może wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. W przypadku rozliczania się w formie zryczałtowanej, podatnikowi przysługuje ustalony stały podatek, który nie jest uzależniony od osiągniętych dochodów. Natomiast w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych, podatek będzie naliczany od dochodu, czyli różnicy między przychodami a kosztami uzyskania tych przychodów. Dodatkowo wyższa będzie składka zdrowotna. Dlatego też przy zmianie formy opodatkowania trzeba liczyć się z jej ewentualną dopłatą. Przed dokonaniem zmiany formy opodatkowania warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i sprawdzić, która forma opodatkowania będzie dla podatnika najbardziej korzystna.

PIT-36Twój e-PITFormy opodatkowaniaRyczałtSkala podatkowaPodatek liniowyUlga na dzieci