Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kiedy poznamy wysokość składki zdrowotnej ZUS na 2020 rok?

Katarzyna Sudaj 14.01.2020 09:55 (aktualizacja: )

Już niemal połowa stycznia, a przedsiębiorcy chcą wiedzieć, w jakiej wysokości zapłacą składki ZUS w 2020 roku. Znamy już kwotę składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), jednak składkę zdrowotną poznamy dopiero w drugiej połowie stycznia 2020 roku.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Przedsiębiorcy intensywnie sprawdzają wysokość składek ZUS, które będą musieli płacić w 2020 roku. Przypomnijmy, że w styczniu 2020 roku płaci się jeszcze składki ZUS za grudzień 2019 roku, czyli w starej wysokości. Nową wysokość składek ZUS należy zapłacić dopiero w lutym 2020 roku, bo wówczas reguluje się zwyczajowo składki za styczeń.

Przedsiębiorca w 2020 roku może wybrać między małym i dużym ZUS-em

Od 1 stycznia 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ulga tzw. mały ZUS, czyli obniżona wysokość składek ZUS na ubezpieczenia społeczne uzależniona od wysokości przychodów osiągniętych w poprzednim roku. Jednak chęć skorzystania z tej ulgi należało zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 8 stycznia 2020 roku.

W lutym 2020 roku mału ZUS zostanie zastąpiony małym ZUS plus, czyli składkami ZUS uzależnionymi od wysokości dochodu.

Płatnicy ZUS, jeśli spełniają odpowiednie warunki, mogą korzystać z ulgi pół rokubez składek ZUS na start oraz z dwuletniego okresu opłacania preferencyjnych składek ZUS dla nowych firm rozpoczynających działalność. Również tzw. działalność nierejestrowana pozwala na zwolnienie z opłacania składek ubezpieczeniowych z tytułu uzyskiwanych w jej ramach przychodów.

O ile wysokość składek ZUS na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, chorobowe i składki na Fundusz Pracy mogliśmy obliczyć już w czwartym kwartale 2019 roku, to na wysokość składki zdrowotnej na 2020 rok przyjdzie nam poczekać do drugiej połowy stycznia 2020 roku.

Aby określić dolną granicę podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2020 roku potrzebne jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2019 r. Ogłasza je Prezes Głównego Urzędu Statystycznego  - zwykle ok. 16-21 stycznia. Najnowszy komunikat GUS w tej sprawie zapowiadany jest na wtorek 21 stycznia br.

Znamy wysokość składki zdrowotnej na 2020 rok

ZUSNiski ZUSHOT