Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ile faktycznie zyskasz korzystając z ulgi na start w ZUS?

Iwona Maczalska 25.04.2018 09:00 (aktualizacja: )

Już za kilka dni zacznie obowiązywać długo wyczekiwana ulga na start. Ulga ta ma ułatwić życie tysiącom młodych przedsiębiorców. W praktyce pozwoli ona na zaoszczędzenie na zwolnieniu z ZUS nie całe 200 zł miesięcznie.

Ulga na start – sprawdź ile faktycznie zyskasz korzystając z ulgi

Ulga na start – sprawdź ile faktycznie zyskasz korzystając z ulgi / YAY foto

 

30 kwietnia 2018 roku wejdzie w życie ustawa - Prawo Przedsiębiorców regulująca zasady korzystania z tzw. ulgi na start. Ulga na start skierowana jest w szczególności do przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy. Skorzystać z ulgi mogą jednak również przedsiębiorcy, którzy podejmują działalność ponownie po upływie 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonują jej na rzecz byłego pracodawcy.

<< Jak liczyć 6-miesięczny termin korzystania z ulgi na start >>

Ulga na start - 6-miesięczne zwolnienie ze składek ZUS społecznych

W myśl przepisów ustawy - Prawo Przedsiębiorców tzw. ulga na start gwarantować będzie zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS społecznych przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Owo stwierdzenie ,,składek ZUS społecznych” jest jednak w tym przypadku kluczowe. Oznacza bowiem, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki społeczne tj.:

  • składka emerytalna,
  • składka rentowa,
  • składka wypadkowa,
  • składka na Fundusz Pracy.

Należy przy tym pamiętać, że składka na Fundusz Pracy nie jest obligatoryjna dla wszystkich przedsiębiorców. Składka ta występuje, gdy przedsiębiorca posiada jednocześnie inne tytuły do ubezpieczenia społecznego np. umowę o pracę, czy zlecenie. Oznacza to, że większość początkowych przedsiębiorców nie będzie musiała jej opłacać.

Ulga na start nie zwalnia ze składki zdrowotnej

Skoro ulga na start zwalnia młode firmy wyłącznie z opłacania składek ZUS społecznych – młode firmy muszą pamiętać, że nie są zwolnione z opłacania składki zdrowotnej. Niestety to smutna informacja dla przedsiębiorców ponieważ składka ta jest aktualnie najdroższa i wynosi aż 319,94 zł.

Faktem jest, że część składki zdrowotnej przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku w sezonie rocznych rozliczeń PIT, jednak w pierwszej kolejności muszą ją niestety zapłacić. Pamiętajmy, że odliczeniu podlega wyłącznie 7,75% podstawy jej ustalenia. Więcej na ten temat znaleźć można w poradniku ,,Ulgi i odliczenia – składki ZUS zdrowotne”.

Ulga na start – ile faktycznie zyskasz?

Skoro wiemy już, jakie składki podlegają zwolnieniu przez okres pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, a jakie należy obligatoryjnie zapłacić możemy bez problemu obliczyć faktyczną kwotę zysku uzyskanego w ramach tzw. ulgi na start. Szczegóły przedstawia poniższa tabela:

Składki ZUS a ulga na start

Rodzaj składkiAktualna kwotaZwolnione w ramach ulgi na start

Emerytalna

122,98 zł

TAK

Rentowa

50,40 zł

TAK

Wypadkowa

10,52 zł

TAK

Zdrowotna

319,94 zł

NIE

Chorobowa15,44 złUlga na start wyklucza możliwość skorzystania
z dobrowolnego chorobowego


Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

<< aktualne składki ZUS dla nowych firm

Aktualnie obowiązująca suma składek to 503,84 zł (kwota nie obejmuje składki na FP i dobrowolnego chorobowego)

Suma składek ZUS społecznych zwolniona w ramach ulgi na start wyniesie 183,90 zł (bez dobrowolnej składki chorobowej i składki na FP).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie objęta zwolnieniem w ramach ulgi na start wynosi 319,94 zł

Powyższe dane pokazują, że bonus w postaci zwolnienia ze składek ZUS przez okres 6 miesięcy wcale nie jest tak duży, jakby się wydawało. W ramach tzw. ulgi na start młode firmy zyskają miesięcznie wyłącznie 183,90 zł. W skali 6 miesięcy daje to zysk w postaci 1103,40 zł. Nadal jednak bedą zobowiązani do comiesięcznej zapłaty składki zdrowotnej w wysokosci 319,94 zł.

Ulga na start wykluczy możliwość skorzystania z dobrowolnego chorobowego

Niestety ulga na start posiada również negatywne strony. Korzystanie z ulgi wyeliminuje bowiem możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek wyłącznie osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Brak ubezpieczenia chorobowego spowoduje, że przedsiębiorca nie uzyska nie tylko prawa do zasiłku w trakcie leczenia, czy rehabilitacji, lecz także renty inwalidzkiej w przypadku ciężkiego wypadku. Warto pamiętać, że rezygnacja z opłacania dobrowolnej składki chorobowej oznacza również brak prawa do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

Iwona Maczalska, PIT.pl