5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Od stycznia 2020 roku płatnicy i podatnicy podatku PIT otrzymali swój własny mikrorachunek do wpłat podatku PIT, CIT i VAT. Okazuje się jednak, że są przedsiębiorcy, którzy nie powinni dokonywać płatności na nowy mikrorachunek podatkowy.
Od 1 stycznia 2020 roku płatnicy i podatnicy podatku PIT, CIT i VAT opłacają swoje podatki do urzędu skarbowego wyłącznie za pośrednictwem indywidualnego rachunku podatkowego, czyli tzw. mikrorachunku podatkowego. Zapłata podatku od 1 stycznia 2020 roku na stare numery rachunków bankowych nie jest już możliwa.
Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnym numerem rachunku podatkowego, służącego do przekazywania wpłat:
<<Pracodawca zaliczki za pracownika wpłaci na swój mikrorachunek podatkowy
Podatnicy, którzy nie uzyskali jeszcze indywidualnego numeru rachunku powinni jak najszybciej postarać się o jego wygenerowanie. Można to zrobić za pośrednictwem generatora mikrorachunków podatkowych udostępnionego przez Ministerstwo Finansów na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Można go również uzyskać w każdym urzędzie skarbowym.
Okazuje się, że są podatnicy, którzy nie mogą skorzystać z mikrorachunku podatkowego. Mowa o przedsiębiorcach rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, a także o podatnikach rozliczających deklaracje VAT-14 oraz VAT w imporcie. Jak twierdzi Minister Finansów - realizacja wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego rozliczanego w formie karty podatkowej, rozliczanie deklaracji VAT-14 oraz VAT od importu - nie uległo zmianie. Oznacza to, że wpłaty powinny być realizowane według dotychczasowych zasad.
Numery właściwe rachunków bankowych obowiązujące od stycznia 2020 roku wskazuje obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych (Dz.U. 2020 poz. 2).
Szczegółowy wykaz rachunków bankowych można znaleźć na stronie poniżej:
https://www.gov.pl/attachment/966336f7-8c9c-4e85-a2ee-5e571079db6f