Fiskus ogranicza prawo do ulgi termomodernizacyjnej w PIT. Mniej osób z niej skorzysta

Iwona Maczalska

Osoby, które dokonały termomodernizacji budynku i chciałyby skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym, powinny zachować ostrożność. Fiskus zmienił bowiem zdanie w zakresie prawa do odliczenia ulgi w PIT.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawa – podatnicy, którzy dokonali termomodernizacji budynku np. ocieplili go bądź wymienili okna, lecz przed rocznym rozliczeniem deklaracji PIT dokonali jego sprzedaży - pożegnają się z prawem do ulgi.

Nowa interpretacja w zakresie rozliczania ulgi termomodernizacyjnej

Źrodło: shutterstock

Ulga termomodernizacyjna w PIT - nowa interpretacja przepisów 

Zmiana  podejścia do obowiązujących przepisów przez fiskusa, wynika bezpośrednio z wydanej 4 września 2023 roku przez Szefa KAS nowej interpretacji. Zdaniem KAS prawo do ulgi zachowuje wyłącznie właściciel nieruchomości. To jednak nie wszystko. Nie liczy się moment dokonania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, lecz monet składania rozliczenia PIT. Oznacza to, że prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej posiada osoba, która jest właścicielem budynku w momencie składania rocznego rozliczenia PIT.

 

Przykład

Pan Kowalski ocieplił dom w czerwcu 2023 roku. Pod koniec roku podjął decyzję o sprzedaży nieruchomości. Faktyczna sprzedaż nieruchomości nastąpiła w lutym 2024 roku. Niestety Pan Kowalski utracił prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT. W momencie złożenia rozliczenia PIT (kwiecień 2024 roku) nie był już faktycznym właścicielem budynku.

 

Ulga termomodernizacyjna - dla kogo

Prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej mają osoby rozliczające się z fiskusem na podstawie:

  1. skali podatkowej,
  2. podatku liniowego,
  3. płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Aby móc to zrobić, należy ponieść koszty związane z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi budynku mieszkalnego jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub grupowej). Podatnik musi być przy tym jego właścicielem lub współwłaścicielem. Więcej o tym w poradniku ,,Ulga termomodernizacyjna w PIT 2024”.

 

Nie wszystkie wydatki na termomdernizację w PIT

Zanim rozliczysz ulgę termomodernizacyjną w PIT, warto dokładnie przeanalizować listę poniesionych wydatków i sprawdzić, czy wszystkie z nich można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Gotowy katalog wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej został wskazany w Rozporządzeniu z dnia 30 listopada 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. 2021, poz. 2214).

 

Ważne udokumentowanie ulgi termomodernizacyjnej

Rozliczając ulgę termomodernizacyjną warto pamiętać o właściwym udokumentowaniu poniesionych wydatków. Podatnik musi dysponować wszystkimi fakturami potwierdzającymi poniesione wydatki, wystawionymi przez podatnika podatku VAT.

To jednak nie wszystko. Wydatki aby mogły zostać odliczone w rozliczeniu PIT, nie mogły zostać sfinansowane bądź dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Nie podlegają wówczas odliczeniu. To nie wszystko. Jeżeli podatnik zaliczył wydatki w koszty uzyskania przychodów i odliczył od podatku również nie może ponownie odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Więcej w artykule ,, Jak udokumentować wydatki dla ulgi termomodernizacyjnej w PIT”.

Ulga termomodernizacyjnaOdliczenia w PITRozliczenie roczne