Będzie więcej czasu na przygotowanie się do korzystania z KSeF

Podatnicy sporządzając deklaracje roczne za 2021 r. mają możliwość skorzystania z ulgi, która pozwala na odliczenia związane z darowiznami na rzecz walki z Covid-19. Co podlega odliczeniu i ile można odliczyć? - podpowiadamy
W rozliczeniu za 2021 rok podatnicy mogą skorzystać z odliczenia darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.
W związku z epidemią wyróżniamy:
Podatnicy mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z odliczenia:
Źródło: shutterstock
Podatnik korzystający z odliczenia darowizny musi posiadać:
Darowizny można rozliczyć zarówno w PIT składanym samodzielnie jak i w rozliczeniu wspólnym małżonków. Darowiznę należy udokumentować dowodem wpłaty na rachunek płatniczy, a w przypadku darowizny niepieniężnej - dokumentem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Odliczenia można dokonać w deklaracji rocznej:
w deklaracjach PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-37.
Nie ma możliwości odliczać darowizn od przychodów giełdowych (PIT-38) oraz od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (PIT-39). Aby skorzystać z odliczenia darowizny należy wypełnić i dołączyć do zeznania załącznik PIT/O. Wypełniając PIT-36, PIT-36L i PIT-28 pamiętać należy, że odliczeniu nie podlegają darowizny przedsiębiorstwa w spadku.
To ulga z której mogą skorzystać osoby, które przeszły zakażenie covid-19 i zdecydowały się w 2021 r. oddać honorowo osocze.
Aby móc skorzystać z odliczenia trzeba zadbać o zaświadczenie, z którego będzie wynikać ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Ulgę na darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O.
Trzeba pamiętać, że prawo do ulgi będą mieć te osoby, które osocze oddadzą honorowo. Oddanie osocza do końca roku 2021 r. pozwoli na skorzystanie z ulgi za ten rok. Osoby, które oddały w 2021 r. osocze honorowo będą mogły skorzystać z odliczenia wartości oddanego osocza od dochodu, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 oraz PIT-37.
Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanego osocza przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi, tj. przez 130 zł. Taka cena została ustalona przez Ministra Zdrowia w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty. Wysokość ulgi zależy od ilości oddanego osocza. Osocza można oddać w ciągu roku 25 litrów.
W przypadku darowizn przekazanych w roku 2021:
Ulga odliczana jest od dochodu/przychodu darowizny (gotówkowe lub rzeczowe) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19, które zostały przekazane od 1 stycznia 2021 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii w wysokości:
Kiedy nie można rozliczyc darowizny?
Odliczeniu nie będą podlegać darowizny:
Uwaga: Kwoty, której nie zostaly odliczone w zeznaniu podatkowym - ponieważ brakowało podatnikowi dochodów (przychodów) - nie mogą zostać odliczone w kolejnych latach.
Rozliczając darowizny warto rozliczyć w programie e-pity. Program sprawdzi wysokość rozliczenia i jego prawidłowość.
Koronawirus w PolsceTwój e-PITOdliczenia w PITWspólne rozliczenie PITPodatek PITPIT-37PIT-36Darowizna i spadek