e-US. Podatnicy i płatnicy mogą zweryfikować już salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym

Podatnik zapytał Krajową Informację Skarbową, czy ma wpisać w deklarację PIT-39 sprzedaż mieszkania i od czego zapłacić podatek? W 2020 r. sprzedał mieszkanie, które kupił w 2019 roku. Ze sprzedaży uzyskał dochód, a część pieniędzy ma przeznaczyć na zakup nowego mieszkania. Akt notarialny podpiszę dopiero w grudniu 2021 roku.
KIS odpowiada: Podatek płacisz od podstawy opodatkowania, czyli różnicy między uzyskanym dochodem, a dochodem, który jest zwolniony od podatku.
» Podatku możesz uniknąć. Zastosuj ulgę mieszkaniową
W PIT-39 (wersja 10) wpisz:
Źródło: shutterstock.com
jeśli nie dokonywałeś odpisów amortyzacyjnych, to:
dochód = przychód (poz. 20) - koszty uzyskania przychodów (poz. 21)
jeśli dokonywałeś odpisów amortyzacyjnych, to:
dochód = [przychód (poz. 20) – koszty uzyskania przychodów (poz. 21)] + odpisy amortyzacyjne (poz. 22)
dochód wolny od podatku = dochód (poz. 23) x [deklarowane wydatki na cele mieszkaniowe/przychód (poz.20)]
podstawa obliczenia podatku = dochód (poz. 23) - dochód zwolniony (poz. 25)
Podatnicy pytają również o inne kwestie związane z PIT-39:
W 2000 roku kupiłam z mężem mieszkanie. Mieliśmy wspólność ustawową małżeńską. Mąż zmarł w 2017 roku. Nieruchomość odziedziczyłam wyłącznie ja. Sprzedałam ją w 2020 roku. Czy muszę zapłacić podatek PIT?
Nie płacisz podatku ani nie składasz zeznania. Sprzedałaś nieruchomość po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kupiłaś mieszkanie z mężem.
W sierpniu 2020 r. sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie. Moja mama zmarła w 2016 roku. Mama była właścicielką tej nieruchomości od 1990 r. Czy w tej sytuacji będę musiała zapłacić podatek PIT?
Nie płacisz podatku ani nie składasz zeznania podatkowego. Sprzedałaś nieruchomość po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym mama nabyła lub wybudowała nieruchomość.
W sierpniu 2020 r. sprzedałem lokal mieszkalny, który dostałem w spadku po mamie. Mama zmarła w grudniu 2016 roku. Nieruchomość kupiła dwa miesiące wcześniej. Wypłaciłem zachowek dla spadkobierców ustawowych. Czy mogę ten wydatek wpisać do kosztów uzyskania przychodu w zeznaniu PIT-39?
Tak. Zachowek, który wypłaciłeś możesz wpisać do kosztów uzyskania przychodów w PIT-39.
Źródło: Krajowa Informacja Skarbowa
NieruchomościPodatek PITRozliczenie roczne