3 tys. zł kary za położenie paragonu na ladzie. Przepisy milczą, urzędy skarbowe wręczają mandaty

Od 1 marca zniesiona zostaje część obostrzeń covidowych. Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Co się zmieni i jak obecnie wyglądają zasady odbywania kwarantanny i izolacji? - odpowiadamy
Pandemia koronawirusa się nie skończyła. Nadal odnotowywane są kolejne przypadki zachorowań. Jednak ich mniejsza ilość spowodowała zniesienie części dotąd obowiązujących obostrzeń. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zdecydowano o powrocie normalnej pracy do urzędów. Niezmiennie jednak osoby zakażone będą podlegać izolacji, a ich domownicy zmuszeni będą poddać się kwarantannie.
W przypadku zachorowania na Covid-19 osoba z pozytywnym wynikiem testu zobowiązana jest do podanie się izolacji. Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19. Lekarz POZ bedzie miał możliwość przedłużenia izolacji jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby zakoażonej.
Źródło: shutterstock
Izolacja w przypadku medyków, żołnierzy lub funkcjonariuszy
Osoby wykonujące zawody medyczne, będący żołnierzami czy funkcjonariuszami odbywają izolacje na następujących zasadach:
Aktualnie obowiązek odbycia kwarantanny mają:
W sytuacji kiedy choruje osoba z którą mieszkamy, i uzyskała ona pozytywny wynik testu na Covid-19 zostaniemy objęci kwarantanną. Obecnie kwarantanna trwa tyle, ile izolacja współdomownika.
Zwolnić się z odbycia kwarantanny mają możliwość osoby zaszczepione, które uzyskają negatywny wynik testu. Test jest obowiązkowy dla zwolnienia się z kwarantanny. Osoba która nie jest zaszczepiona może zostać zwolniona z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu
Kwarantanna obowiązuję również osoby które wracają z zagranicy i nie mają ważnego UCC, wówczas kwarantanna wynosi i 7 dni.
Osoby odbywające kwarantannę traktowane są co do zasady jak osoby niezdolne do pracy. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się bowiem niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, jak również niemożność powstałą wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny. Stąd pracownik, który został skierowany na kwarantannę, może ubiegać się o wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy. Jeżeli stan zdrowia mu na to pozwala i ma możliwości pracy zdalnej, może ją wykonywać, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. Na pracę zdalną w czasie kwarantanny lub izolacji musi wyrazić zgodę pracodawca.
W związku ze zmianami w obostrzeniach nie przedłużono polecenia pracy zdalnej w urzędach. Oznacza to, że od 1 marca wszystkie urzędy w kraju powinny już pracować tak jak przed wybuchem pandemii.
Koronawirus w PolsceFormy zatrudnieniaKodeks pracyChoroba, wypadekHOT