Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zmiany w prawie pracy 2019

Katarzyna Sudaj 23.11.2018 08:20 (aktualizacja: )

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, od 1 stycznia 2019 roku istotne zmiany nastąpią w zakresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, w sposobie wypłaty wynagrodzenia i elementów świadectwa pracy.

O skróceniu czasu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz digitalizacji tych instrumentów pisaliśmy już kilkukrotnie. Od 2019 roku akta pracownice będzie można przechowywać w formie elektronicznej

Ważne: Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania, najpóźniej do 31 grudnia 2018 r. muszą uzyskać wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Rejestr ten prowadzi marszałek województwa właściwego ze względu na miejsce świadczenia usług przechowalniczych. 

Wynagrodzenie przelewem na konto. Tylko wyjątkowo gotówka na rękę, na wniosek pracownika

Konsekwencją Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. z 2018 r., poz. 357) jest nowelizacją Kodeksu pracy w zakresie zasad wypłaty wynagrodzenia pracownikom. Od 1 stycznia 2019 r. art. 86 § 3 Kodeksu pracy otrzyma nowe brzmienie: „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.” I choć już dziś większość pracowników otrzymuje pensje przelewem na konto, to do końca 2018 roku podstawową zasadą zgodnie z KP jest wypłata do rąk własnych. A przelewy na konto następują na pisemny wniosek pracownika.

Co jeśli pracownik nie posiada konta?

Jeśli pracownik nie posiada konta bankowego, a nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia w formie gotówkowej do rąk własnych, to pensja trafi na podstawowy rachunek bankowy. To bezpłatny typ konta, które od sierpnia 2018 roku są obowiązkowo zakładane przez banki. Są one darmowe. Otwarcie takiego rachunku służącego tylko do odbierania wynagrodzenia jest bezpłatne. Również za jego prowadzenie bank nie pobierze prowizji. 

Świadectwo pracy - zmiany 2019

Zgodnie z nowelizacją przepisów, pracodawca oprócz świadectwa pracy, będzie miał obowiązek przekazania pracownikowi dodatkowych informacji o nowym sposobie przechowywania akt pracowniczych, czyli o :

  • okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, czyli okresie wynoszącym 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej (chyba, że ze względu na postępowanie – okres ten ulegnie wydłużeniu);
  • możliwości odbioru przez pracownika dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej;
  • zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania.

Kodeks pracyRODO