Nowe obowiązki w walce z praniem pieniędzy - także dla księgowych i biur rachunkowych

Od stycznia 2019 roku wejdą w życie zmiany w zakresie wypłaty wynagrodzeń pracowniczych. Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych będzie możliwa tylko na wniosek pracownika.
Od stycznia 2019 roku spodziewać się możemy wejścia w życie zmian w Kodeksie Pracy. Wszystko za sprawą ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. 2018 poz. 357). Zmieni ona nie tylko zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej, lecz także zasady dokonywania wypłaty wynagrodzeń.
Kluczową zmianą, jaka zostanie wprowadzona wspomnianą ustawą będzie zmiana zasad wypłaty wynagrodzeń do tzw. rąk pracownika. Przypomnijmy, że w myśl obowiązujących przepisów ,,Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86§1 KP). Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy (art. 86§2 KP). Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie” (art. 86§3 KP).
Oznacza to, że w myśl obowiązujących przepisów Kodeksu pracy zasadą jest wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika. Wypłata honorarium na konto bankowe możliwe jest w przypadku wyrażenia chęci ze strony pracownika, na odpowiednim wniosku, wraz z podaniem numeru konta bankowego właściwego do wypłaty należności. Od stycznia przywołane powyżej przepisy ulegną zmianie. W myśl znowelizowanego art. 86§3 wypłata wynagrodzenia będzie dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Oznacza to, że od stycznia 2019 roku zasadą stanie się wypłata wynagrodzenia wyłącznie na konto bankowe. Jeśli pracownik będzie zainteresowany wypłatą wynagrodzenia w gotówce, będzie musiał poinformować o tym odpowiednio wcześniej swojego pracodawcę oraz złożyć pisemny wniosek. Bez niego każde wynagrodzenie wypłacane będzie wyłącznie w formie bezgotówkowej, przelewem na konto w banku.
Zdaniem ustawodawców ta drobna zmiana wpłynie pozytywnie na ograniczenie działania tzw. szarej strefy, w której dominują rozliczenia w formie bezgotówkowej „pod stołem”.
Kodeks pracyFormy zatrudnieniaWynagrodzenie minimalne