Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Wysłałeś już PIT 2023? Sprawdź, czy na pewno dostarł do urzędu skarbowego

Iwona Maczalska

Zostały ostatnie dni na rozliczenie deklaracji PIT za 2022 rok. Wielu z nas ma to już za sobą. Osoby, które otrzymały zwrot z podatku mogą być pewne, że ich PIT dotarł do skarbówki. Co z pozostałymi podatnikami? Jak sprawdzić, czy roczne rozliczenie zostało odebrane przez pracownika urzędu skarbowego?

» UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru - 2022/2023

Każda wysłany przez nas PIT powinien trafić bez problemu do skarbówki. Zdarzają się jednak różne sytuacje, kiedy to PIT nie został wysłany poprawnie, co w konsekwencji skutkuje brakiem złożenia zeznania w urzędzie skarbowym. Jak upewnić się, że nasza deklaracja podatkowa została poprawie wysłana i tym samym dostarczona do urzędu skarbowego?

 

Czy PIT 2023 trafił do US?

Źródło: shutterstock

Wysyłka PIT 2023. Zadbaj o UPO

Rozliczając swoją deklarację PIT, podatnik powinien zadbać o dokument nazywany UPO. Czym on jest? UPO jest Urzędowym Poświadczeniem Odbioru deklaracji PIT przez urząd skarbowy. Jest ono bardzo ważne bowiem dokument ten nadawany jest wyłącznie po pozytywnej weryfikacji przesłanej przez podatnika deklaracji oraz nadaniu jej statusu 200. Otrzymanie statusu 200 oznacza, że przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie i nasza deklaracja trafiła do wyznaczonego przez nas urzędu skarbowego.

 

Nie posiadasz UPO? Sprawdź, co zrobić

Może się wydarzyć, że podatnik po elektronicznym rozliczeniu ze skarbówką nie otrzyma dokumentu UPO. Brak Urzędowego Poświadczenia Odbioru może wynikać zarówno z tego, że podatnik przeoczył możliwość pobrania UPO, na końcowym etapie rozliczania PIT, w programie do rozliczania PIT, jak i z tego, że błędnie wypełnił PIT, co spowodowało niedostarczenie go do urzędu skarbowego. Jak sprawdzić, co dzieje się z wysłaną przez nas deklaracją PIT? 

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Jeżeli roczne rozliczenie PIT wysyłaliśmy z programu zainstalowanego na komputerze, można ponownie zalogować się do programu i sprawdzić status wysyłki naszej deklaracji PIT. Jeśli nasz PIT uzyskał status 200 – nie musimy się martwić. Potwierdza to, że nasze rozliczenie zostało poprawnie wysłane do urzędu skarbowego i otrzymane przez urzędnika. Programy do rozliczenia PIT po zalogowaniu i wybraniu interesującej nas deklaracji PIT, umożliwiają ponowne pobranie UPO – nawet po kilku miesiącach od wysyłki deklaracji.

Jeżeli chcemy upewnić się, że nasza deklaracja dotarła do US możemy skorzystać również rządowej usługi Twój e-PIT. Po zalogowaniu do swojego konta zobaczymy złożone w ostatnim czasie przez nas rozliczenia PIT. Każde zeznanie zaopatrzone będzie informacją o przydzielonym numerze referencyjnym oraz uzyskanym statusie wysyłki.

Jeżeli swoje rozliczenie PIT składaliśmy w inny sposób, i nie jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić numeru referencyjnego PIT oraz statusu wysyłki, możemy wystąpić z wnioskiem do urzędu skarbowego o wydanie kopii druku UPO, wysłanej przez nas deklaracji.

 

Elektroniczne rozliczenie PIT 2023. Ważny status wysyłki

Uzyskanie statusu wysyłki deklaracji PIT innego niż 200, powinno nas zaniepokoić. Oznacza to bowiem, że wysłany przez nas PIT jest błędny i ostatecznie nie dotarł do urzędu skarbowego. Co oznaczają poszczególne statusy wysyłki? Wyjaśniamy poniżej:

Rodzaj statusuOpis statusuCzy PIT dostarł do US?Czy należy ponownie złożyć PIT?
Status 200oznacza, że deklaracja została sporządzona w sposób prawidłowy i przesłana do urzędu skarbowego. Następstwem statusu 200 jest otrzymanie dokumentu UPOTAKNIE
Status 401oznacza negatywną weryfikację deklaracji oraz niezgodność dokumentu z schematem xsd. Powodem pojawienia się tego statusu może być m.in. niewypełnione jednego z pół deklaracji niezbędnych do wysyłkiNIETAK
Status 411oznacza negatywną weryfikację deklaracji oraz, że zeznanie z takim identyfikatorem podatkowym już istnieje np. w sytuacji wysłania tej samej deklaracji pocztą i drogą elektronicznąNIETAK
Status 412oznacza niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie - dotyczy problemu z wysyłką deklaracji opatrzonej podpisem elektronicznym nieweryfikowalnym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatuNIETAK
Status 414oznacza negatywną weryfikację deklaracji z powodu błędnych danych identyfikacyjnych. Powodem może być m. im. podanie błędnego numeru NIP, PESEL, czy też wskazanie błędnej kwoty przychodu złożonej w deklaracji za rok poprzedniNIETAK

Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

» Pamiętaj o rozliczeniu PIT-28. Rozliczenie przez Twój e-PIT może wpędzić w kłopoty

» Rozliczasz się na PIT-36? Przypilnuj, by deklaracja trafiła do skarbówki

Twój e-PIT. Czy można być pewnym automatycznej wysyłki 2 maja?

Wielu podatników liczy na automatyczną wysyłkę deklaracji PIT w drodze rządowej usługi Twój e-PIT. Czy można być pewnym, że deklaracja na pewno zostanie automatycznie zaakceptowana i wysłana do skarbówki? Wszystko zależy od rodzaju deklaracji.

Podatnicy, którzy w 2023 roku rozliczaj się na PIT-36 i PIT-28muszą bezwzględnie pamiętać o samodzielnym zaakceptowaniu deklaracji PIT w usłudze Twój e-PIT przed 2 maja. W innym wypadku nie zostanie ona automatycznie wysłana do skarbówki.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku PIT-37. Jeżeli przed 2 maja podatnik nie wyśle PIT-a w inny sposób np. za pośrednictwem programu komputerowego, to jego deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana i wysłana do skarbówki. Jest jednak wyjątek. Chodzi o deklaracje w Twój e-PIT, które były wcześniej przeglądane przez podatnika. Więcej na ten temat w artykule ,,Nie każdy PIT-37 wyśle się automatycznie przez Twój e-PIT 2 maja. Sprawdź swój PIT". 

Rozliczenie rocznePIT-36PIT-37Podatek PITTwój e-PIT