Pamiętaj o rozliczeniu PIT-28. Rozliczenie przez Twój e-PIT może wpędzić w kłopoty

Iwona Maczalska

Podatnicy uzyskujący przychód opodatkowany ryczałtem muszą pamiętać o samodzielnym rozliczeniu swojego PIT-28. Nie mogą oni liczyć na Twój e-PIT. W przeciwieństwie do innych deklaracji, PIT-28 nie zaakceptuje się tam automatycznie. Brak jego akceptacji może wpędzić w kłopoty.

» Ostatni dzwonek na PIT-28. Czas tylko do północy

Podatnicy w 2023 roku mają więcej czasu na rozliczenie swoich przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Z obowiązkiem tym nie należy jednak zbyt długo zwlekać. PIT-28 rozliczyć należy bowiem samodzielnie. Również za pośrednictwem usługi Twój e-PIT konieczna będzie ingerencja podatnika. 

Źródło: shutterstock

PIT-28 - trzy sposoby rozliczenia przez internet

Podatnicy osiągający przychody z ryczałtu mogą rozliczyć deklarację PIT-28 w trojaki sposób. Poprzez rządową usługę Twój e-PIT, poprzez plik interaktywny e-Deklaracje oraz za pośrednictwem prywatnych programów do rocznych rozliczeń podatku PIT.

W przypadku rozliczenia za pośrednictwem usługi Twój e-PIT warto pamiętać, że usługa ta nie dotyczy przedsiębiorców, którzy w ramach działalności gospodarczej uzyskali przychód opodatkowany ryczałtem. Wspomniani podatnicy nie znajdą w usłudze Twój e-PIT gotowej deklaracji PIT-28. Muszą więc rozliczyć się samodzielnie.

Można także poszukać interaktywnego druku PIT-28 przygotowanego przez resort finansów i wysłać go online. Druki dostępne są na stronie www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/. Wybierając jednak tą formę rozliczenia trzeba smodzielnie uzupełnić dane w PIT-28 i dokonać rozliczenia. 

Inną formą rozliczenia jest skorzystanie z bezpłatnego programu do rozliczeń PIT

Nie zapomnij o PIT-28 w Twój e-PIT

Podatnicy, którzy w 2022 r. uzyskali przychody z prywatnego najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a którzy chcą skorzystać z wstępnie wypełnionego PIT-28 w usłudze Twój e-PIT, powinni zachować szczególną ostrożność. Ich deklaracja podatkowa nie zaakceptuje się automatycznie 2 maja. Muszą oni zalogować się do usługi i uzupełnić deklarację PIT o brakujące dane podatkowe. To jednak nie wszystko. Aby deklarację PIT uznać za wysłaną, podatnik po zalogowaniu do Twój e-PIT musi ją zaakceptować, co oznacza jej automatyczne przesłanie do urzędu skarbowego. Nie zaakceptowanie PIT-28 w Twój e-PIT oraz brak wysyłki PIT-28 w innej formie do US w terminie do 2 maja, oznaczać będzie niedopełnienie obowiązków podatnika w zakresie rocznych rozliczeń PIT.  

Rozlicz PIT-28 już dziś. Najszybciej z e-pity

Jedną z najszybszych form rozliczenia PIT-28 w drodze online zarówno przez podatników prowadzących działalność, jak i prywatnie wynajmujących mieszkania jest skorzystanie z bezpłatnego programu do rozliczeń rocznych. Redakcja PIT.pl rekomenduje bezpłatny program e-pity, który za pośrednictwem intuicyjnego kreatora PIT poprowadzi Cię krok po kroku po Twojej deklaracji PIT-28.

PIT-28Rozliczenie roczneTwój e-PITHOT