PIT-28 online. Trzy sposoby rozliczenia przez Internet

Iwona Maczalska

W 2023 roku podobnie jak w latach ubiegłych wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli przychód opodatkowany ryczałtem, muszą rozliczyć go na deklaracji PIT-28. Najszybciej i najprościej można to zrobić online, za pośrednictwem Internetu.

Obowiązek rozliczenia deklaracji PIT-28 dotyczy tych podatników, którzy w 2022 roku osiągnęli przychód opodatkowany na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Chodzi m.in. o podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, jak i o osoby fizyczne wynajmujące prywatnie mieszkania. Zarówno jedna, jak i druga grupa podatników najszybciej rozliczy się w drodze online. Jak najłatwiej rozliczyć PIT-28 przez Internet?

PIT-28 przez Internet – 3 sposoby rozliczenia

Podatnicy osiągający przychody z ryczałtu mogą rozliczyć deklarację PIT-28 w trojaki sposób. Poprzez rządową usługę Twój e-PIT, poprzez plik interaktywny e-Deklaracje oraz za pośrednictwem prywatnych programów do rocznych rozliczeń podatku PIT.

W przypadku rozliczenia za pośrednictwem usługi Twój e-PIT warto pamiętać, że usługa ta nie dotyczy przedsiębiorców, którzy w ramach działalności gospodarczej uzyskali przychód opodatkowany ryczałtem. Wspomniani podatnicy nie znajdą w usłudze Twój e-PIT gotowej deklaracji PIT-28. Muszą więc rozliczyć się samodzielnie.

Z kolei podatnicy, którzy wynajmowali w 2022 roku mieszkanie opodatkowane ryczałtem mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. Warto jednak zachować ostrożność. Wstępnie wypełniona i udostępniona przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT-28 wymaga nie tylko zweryfikowania danych podatkowych (m.in. skontrolowania poprawności wpłaconych w ciągu 2022 roku zaliczek na podatek), lecz także niejednokrotnie uzupełnienia niektórych pól deklaracji. To nie wszystko. Podatnik rozliczający wynajem w drodze Twój e-PIT musi pamiętać, że deklaracja ta nie zaakceptuje się automatycznie 2 maja 2023 roku. Ryczałtowiec musi zalogować się do usługi i samodzielnie ją  zaakceptować. Brak akceptacji zeznania i niewysłane jej w innej formie (np. w drodze prywatnych programów do rozliczeń PIT), będzie jednoznaczne z niewypełnieniem obowiązku podatkowego związanego z rocznym rozliczeniem podatku dochodowego.

Można także poszukać interaktywnego druku PIT-28 przygotowanego przez resort finansów i wysłać go online. Druki dostępne są na stronie www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/. Wybierając jednak tą formę rozliczenia trzeba smodzielnie uzupełnić dane w PIT-28 i dokonać rozliczenia.

 

PIT-28 online – najszybciej w programie e-pity

Jedną z najszybszych form rozliczenia PIT-28 w drodze online zarówno przez podatników prowadzących działalność, jak i prywatnie wynajmujących mieszkania jest skorzystanie z bezpłatnego programu do rozliczeń rocznych. Redakcja PIT.pl rekomenduje bezpłatny program e-pity, który za pośrednictwem intuicyjnego kreatora PIT poprowadzi Cię krok po kroku po Twojej deklaracji PIT-28. Program e-pity został dostosowany do zmian Polskiego Ładu. Dzięki niemu możesz już dziś rozliczyć przychody z najmu oraz przysługujące CI ulgi i wysłać go do urzędu skarbowego. Bezpłatny program można pobrać korzystając z linku poniżej:

PIT-28RyczałtRozliczenie rocznePodatek PIT