Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Tylko kilka dni na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy. Będzie trzeba się śpieszyć

Iwona Maczalska 18.06.2020 12:31 (aktualizacja: )

Prace nad dodatkiem solidarnościowym się przedłużają. Ustawa regulująca dodatek ponownie wróciła do Komisji. Oznacza to, że osoby zainteresowane dodatkiem solidarnościowym, na złożenie wniosku będą mieli tylko kilka dni. 

[AKTUALIZACJA 18.06 22:00 - Senat zdecydował o podwyższeniu dodatku solidarnościowego z 1400 zł do 1500 zł. Więcej na ten temat w artykule ,,1500 zł dodatku solidarnościowego. Senat za podwyższeniem świadczenia".]

Wczoraj Senat rozpatrywał projekt ustawy dotyczącej wypłaty dodatku solidarnościowego. Po zakończeniu prac na stronie Senatu znaleźć można było informację, że została ona odesłana do komisji, ponieważ zgłoszono wnioski o charakterze legislacyjnym (propozycja podniesienia dodatku do kwoty 1500 zł).

Albo dodatek solidarnościowy albo zasiłek dla bezrobotnych

Przedłużająca się praca nad ustawą nie jest dobrą informacją dla osób, które w wyniku COVID-19 straciły pracę i chcą wnioskować o wypłatę dodatku. Na złożenie wniosku będą mieli bowiem tylko kilka dni.

Będzie tylko kilka dni na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy

Prace nad ustawą dotyczącą dodatku solidarnościowego potrwają jeszcze kilka dni. Każdy kolejny dzień przed uchwaleniem ustawy, skraca czas na złożenie wniosku o wypłatę dodatku. Wszystko przez przepisy zakładające, że dodatek solidarnościowy przysługuje nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

» Wnioski o wypłatę dodatku solidarnościowego realizowane wyłącznie przez PUE ZUS

Chcesz uzyskać dodatek solidarnościowy za trzy miesiące? Złóż wniosek do 30 czerwca

Przepis mówiący, że świadczenie to przysługuje nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek oznacza, że osoby zainteresowane uzyskaniem wypłaty dodatku solidarnościowego za trzy miesiące (za czerwiec, lipiec i sierpień), będą musiały się śpieszyć. W myśl projektowanych przepisów, aby uzyskać 1400 zł dodatku za czerwiec trzeba będzie złożyć wniosek najpóźniej do dnia 30 czerwca.

Art. 4. 2. Dodatek solidarnościowy przysługuje za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego, o którym mowa w art. 5 ust. 1.

Źródło: fragment z uzasadnienia do projektu ustawy

Wnioski o dodatek tylko przez PUE. Nie czekaj z założeniem profilu

Jak poinformował kilka dni temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wnioski o wypłatę dodatku solidarnościowego będą realizowane wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy PUE. Oznacza to, że osoby zainteresowane dodatkiem nie powinny zwlekać z założeniem profilu na PUE, który jest niezbędny do zalogowania w platformie. Bardzo krótki czas na złożenie wniosku o dodatek, może spowodować przeciążenie serwerów i tym samym utrudnienia w założeniu profilu i zalogowaniu się do platformy.

Koronawirus w PolsceHOT