Twój e-PIT: bez kwoty przychodu z PIT-11 nie zalogujesz się

Katarzyna Sudaj 19.02.2019 09:57 (aktualizacja: )

… chyba, że masz profil zaufany. Jednak niewielu podatników ma konto na ePUAP, więc musi poczekać na PIT-11 od pracodawcy, aby poznać dokładną kwotę przychodu za 2018 rok, potrzebną do pomyślnego zalogowania do usługi Twój e-PIT.

Kilka dni temu, gdy MF uruchomił usługę Twój e-PIT, rzesza podatników przystąpiła do próby logowania, by zapoznać się z zeznaniem rocznym PIT-37 i sprawdzić kwotę ewentualnego zwrotu podatku.

Twój e-PIT: poważna luka w zabezpieczeniach

Jednak wielu z nich nawet nie podjęło próby logowania. Dlaczego? Gdyż nie dysponowali jeszcze albo nadal nie otrzymali informacji PIT-11 od swojego pracodawcy. A dokładna kwota przychodu za 2018 roku właśnie z PIT-11 jest potrzebna do pomyślnego zalogowania do systemu ministerstwa finansów.

[aktualizacja 21.02.2019r.]: MF ogłasza zmianę sposobu logowania do usługi Twój e-PIT

strona logowania do usługi Twój e-PIT
Źrodło własne

Musimy mieć przygotowany nie tylko numer PESEL i kwotę przychodu z deklaracji PIT rozliczonej za 2017 rok. Konieczności podania tych danych podatnik mógł się spodziewać, gdyż w poprzednich latach były one wymagane do autoryzacji ostatniego kroku – czyli wysłania wypełnionego PIT do urzędu skarbowego. Jednak dokładna kwota przychodu z informacji od płatnika PIT (np. z PIT-11 od pracodawcy czy zleceniodawcy lub PIT-8C) – może być problemem, gdy nie mamy przed sobą tego druku. Przypomnijmy, pracodawca ma czas do końca lutego, by przekazać pracownikowi informację PIT-11 za rok poprzedni.

Uwaga: Jeśli podatnik za 2018 rok powinien otrzymać kilka informacji PIT-11 lub PIT-8C, to logowanie do usługi Twój e-PIT wymaga podania tylko jednej kwoty przychodu z dowolnie wybranego PIT-a od pracodawcy. Nie należy ich sumować.

Trzykrotne złe dane zablokują możliwość zalogowania się

Próba logowania się przy podaniu szacunkowej wielkości przychodu, gdy nie znamy dokładniej kwoty z groszami, może skończyć się zablokowaniem dostępu - przynajmniej danego dnia.

Twój e-PIT: błąd uwierzytelnienia
Źrodło własne: Twój e-PIT: błąd uwierzytelnienia

Inne problemy, z którymi spotkali się podatnicy podczas korzystania z usługi Twój e-PIT

Jeśli nie masz PIT-11, zaloguj się przez Profil Zaufany

Profil zaufany to drugi sposób na zalogowanie się do usługi Twój e-PIT. Tylko ilu podatników miało wcześniej konto na ePUAP? Niezbyt wielu. Ogromnie wzrosło zainteresowanie profilem zaufanym, gdyż tylko pierwszego dnia funkcjonowania usługi Twój e-PIT aż 32.625 osób założyło Profil Zaufany. To 9x więcej niż zwykle.

Ile czasu zabiera założenie profilu zaufanego w ePUAP?

 

Rozliczenie rocznePIT-37Podatek PITTwój e-PIT