Szybszy zwrot PIT 2019 dla rodzin wielodzietnych

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy w rocznych rozliczeniach PIT za 2019 rok zanotują nadpłatę mogą liczyć na zwrot podatkuPIT. Choć w 2020 roku termin zwrotu uzależniony jest m.in. od sposobu rozliczenia deklaracji, to są podatnicy, którzy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Mowa o rodzinach wielodzietnych.

W 2020 roku szybkość zwrotu podatkuPIT za 2019 rok zależy od dwóch czynników: od szybkości złożenia zeznania PIT, oraz od sposobu złożenia zeznania. Można wyszczególnić następujące terminy zwrotu podatku PIT za 2019 rok:

  1. Zwrot najpóźniej do dnia 1 kwietnia – termin dotyczy osób, które złożyły zeznanie w formie elektronicznej lub papierowej przed 17. lutego,
  2. 45 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zeznania – termin dotyczy osób, które złożyły zeznanie PIT elektronicznie w terminie od 17. lutego do 30. kwietnia,           
  3. 90 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zeznania – termin dotyczy osób które złożyły zeznanie PIT w formie tradycyjnej (papierowej) w terminie od 17. lutego do 30. kwietnia,
  4. 90 dni, licząc od dnia 30 kwietnia – termin dotyczy osób, które zrezygnowały z samodzielnego składania zeznania PIT, skorzystały bowiem z druku PIT wygenerowanego automatycznie przez portal Twój e-PIT. W tym przypadku datę rozliczenia ustala się na dzień 30. kwietnia.

Szybszy zwrot podatku dla rodzi wielodzietnych rozliczających się online

Jest grupa uprzywilejowanych podatników, którzy na wypłatę zaległego podatku poczekają najkrócej. Mowa tutaj o dużych rodzinach objętych programem tzw. karty dużej rodziny. Należy jednak spełnić dwa warunki: rozliczyć się online oraz posiadać Kartę Dużej Rodziny.

Ale uwaga! Szybszy zwrot podatku nie następuje w sposób automatyczny. Aby z niego skorzystać należy poinformować urząd skarbowy o posiadaniu Karty Dużej Rodziny. Opiekunowie nie muszą jednak osobiście wybierać się do oddziału US. Wystarczy, że w swoim zeznaniu podatkowym w odpowiednim polu wskażą numer karty. Mowa o polach:

  • pole 139 - deklaracji PIT-37,
  • pole 436 – deklaracji PIT-36,
  • pole 153 – deklaracji PIT-28.

Jaki zwrot podatku dla rodzin wielodzietnych?

W przypadku dużych rodzin zwrot podatku, to przede wszystkim zwrot z tytułu ulgi prorodzinnej w kwocie miesięcznej 166,67 zł na trzecie dziecko, a także 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko. W skali roku daje to zwrot rzędu 2000,04 zł na trzecie dziecko oraz 2700 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Złóż PIT drogą online

Aby uzyskać szybszy zwrot PIT – rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny muszą rozliczyć się elektronicznie. Można to zrobić w szybki i bezpieczny sposób korzystając z programu e-pity. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie ,,Program PIT 2019”.

Ulga na dzieciRozliczenie rocznePIT-37PIT-36