Soboń: Przedsiębiorcy ponownie wybiorą formę opodatkowania, lecz na nowych zasadach

Iwona Maczalska

Na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister Artur Soboń potwierdził, że przedsiębiorcy z uwagi na zmiany w Polskim Ładzie będą mogli ponownie wybrać formę opodatkowania. Odbędzie się to jednak na nowych zasadach.

» Polski Ład 2.0 - podsumowanie konsultacji społecznych. Co się zmieni?

Na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister Soboń przedstawił szczegóły kolejnych ustaleń dotyczących zmian w Polskim Ładzie 2.0. Zmiany dotyczyć będą w szczególności możliwości ponownej zmiany formy opodatkowania przez przedsiębiorców w 2022 roku.

Źródło: KPRM

Ponowny wybór formy opodatkowania. Nowe zasady

Zmianę formy opodatkowania będą mieli przedsiębiorcy na ryczałcie i podatku liniowym. Będą oni mogli wybrać skalę - jako nową formę opodatkowania. Jak poinformował wiceminister Soboń ,,Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym, do 30 kwietnia 2023 roku. Jest to epizodyczny przepis dotyczący tego roku podatkowego. W kolejnych latach normalnie przedsiębiorcy na początku roku wybiorą sposób opodatkowania. Ale w tym roku damy im taką możliwość - wtedy warunkiem jest zaprowadzenie odpowiedniej ksiegowości od 1 stycznia do 31 grudnia i ten czas do 30 kwietnia jest czasem zarówno na rozliczeni się z fiskusem dla przedsiębiorców jak i ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia roczego".

Nowe zasady zmiany formy opodatkowania 2022

Źródło: KPRM

Jeden wspólny termin na rozliczenie PIT dla wszystkich przedsiębiorców

Wiceminister Soboń przedstawił również plany ujednolicenia terminu rozliczenia PIT dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na formę opodatkowania. Jak powiedział ,,Zwrócę uwagę, że w ramach zmian przepisów ujednolicamy również termin rozliczania dla wszystkich przedsiębiorców i jest to 30 kwietnia. Nie ma już różnych terminów, takich też krótkich terminów, które były np. na ryczałcie, jest jeden wspólny termin 30 kwietnia". 

Więcej na ten temat w artykule ,,Będzie jednolity termin rozliczania PIT dla wszystkich firm".

Rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zmian wstecz

Jak poinformował Soboń ,,Ci przedsiębiorcy, którzy dzisiaj podejmą decyzję, że nie chcą wstecz zmieniać tego, w jaki sposób prowadzić księgi, w jaki sposób obliczać podatek i składki, tylko chcą to zrobić od 1 lipca i w zaliczkach już rozliczać się w inny sposób - przejść z ryczałtu na skalę, Ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 20 sierpnia 2022 roku. Będą oni mogli prowadzić księgi pół roku, w taki sposób,  jaki wybrali na początku roku i drugie pół roku będą mogli prowadzić w oparciu o tą zmianę, której dokonaliśmy - przejście z ryczałtu na skalę. To jest fakultatywny wybór.". 


Więcej informacji już niebawem. 

Polski ŁadFormy opodatkowaniaHOT