Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Samotni rodzice zyskają mniej. Przepis Polskiego Ładu 2.0 zmieniony na ostatnią chwilę

Iwona Maczalska

Do Sejmu trafił projekt zmian w podatku PIT, czyli tzw. ustawa Polski Ład 2.0. Zawiera ona zmodyfikowane przepisy dotyczące m.in. zasad wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dzieckiem. Choć obiecywano, że już w 2023 roku powrócimy do przepisów sprzed zmian, to okazuje się, że na ostatnią chwilę projektowane przepisy ponownie zmieniono. Co gorsza na niekorzyść rodziców.

» Premier: Zmieniamy przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia z dzieckiem

Kilka dni temu Premier Morawiecki poinformował, że rząd przyjął projekt zmian w ustawie Polski Ład. Okazuje się jednak, że pierwotne zapisy projektu dotyczące wspólnego rozliczenia z dzieckiem zostały zmienione i trafiły do Sejmu w innym kształcie niż zapowiadano. Co się zmieniło?

Samotni rodzice z prawem do 1,5 kwoty wolnej od podatku

Źródło: shutterstock

Wspólne rozliczenie z dzieckiem - jak miało być?

Informując o zmianach, jakie miały znaleźć się w projekcie poprawek do Polskiego Ładu 1.0, premier Morawiecki informował o planach powrotu do ulgi dla samotnych rodziców w starym, obowiązującym przez prawie 30 lat kształcie. Zmiany miały zakładać powrót do wspólnego rozliczania samotnego rodzica z dzieckiem (likwidacja ulgi 1500 zł), co miało skutkować m.in. prawem do skorzystania z podwójnej kwoty wolnej od podatku 30 tys. zł (kwota wolna dla rodzica i dla dziecka dzięki wspólnemu rozliczeniu). Okazuje się jednak, że projekt, który trafił do Sejmu takich zapisów nie posiada. Są jednak inne, mniej korzystne dla rodziców.

Samotni rodzice z prawem do 1,5 kwoty wolnej od podatku

O zmienionych na ostatnią chwilę przepisach, jako pierwszy informował serwis TVN24. Powołuje się on na wypowiedź posłanek KO i przedstawicieli Stowarzyszenia Samotnych Rodziców, którzy domagają się natychmiastowej zmiany. Jak można przeczytać na TVN24 ,, Przedstawicielki Stowarzyszenia Samotni Rodzice podkreślały, że stowarzyszenie otrzymało do zaopiniowania projekt, który przewidywał podwójną kwotę wolną od podatku przy wspólnym rozliczeniu z dzieckiem - "rozwiązanie miało być nie gorsze od tego, które obowiązywało przez 30 lat". Według nich "projekt, który wyszedł z Ministerstwa Finansów, jest dobry, niestety w piątek zmieniono tę kwotę na półtorej kwoty wolnej od podatku". To jednak nie wszystko.

,, Posłanki (red.) zwracały uwagę, że "tracą już matki, które mają przychód powyżej 45.000 zł brutto rocznie"; według nich niepełne rodziny "są gorzej traktowane niż rodziny pełne", tymczasem konstytucja zawiera artykuł o szczególnej ochronie rodzin wielodzietnych i niepełnych, a preferencyjne opodatkowanie dla takich rodzin za uzasadnione uznał w 1994 r. Trybunał Konstytucyjny”.

Polski Ład 2.0 w Sejmie

Projekt zmian Polskiego Ładu został przyjęty przez Rząd. Co to oznacza? Oznacza z całą pewnością, że zmiany jeszcze nie weszły w życie. Jest to dopiero pierwszy krok legislacyjny tej ustawy. Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu, który ma prawo wnieść swoje poprawki, a następnie do Senatu. Na końcu tego procesu, przed publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw, akt ten musi zostać podpisany przez Prezydenta. Jest zatem jeszcze szansa na to, że zostanie wniesiena poprawka, która będzie korygowała wysokość kwoty wolnej od podatku dla smotnych rodziców.

O postępach prac będziemy informowali na bieżąco.

Wspólne rozliczenie PITPolski ŁadKwota wolna od podatkuMacierzyństwo