Wspólne rozliczenie PIT 2023 z małżonkiem w Twój e-PIT. Wymagane uwierzytelnienie współmałżonka

Iwona Maczalska

Małżonkowie chcący rozliczyć się za 2022 rok wspólnie, mają kilka możliwości rozliczenia się przez internet. Mogą skorzystać m.in. z usługi Twój e-PIT. Wspólne rozliczenie za pomocą rządowej usługi wymaga jednak uwierzytelnienia współmałżonka, co może być problematyczne. 

Podatnicy chcący rozliczyć uzyskane w 2022 roku dochody, mogą rozliczać się wspólnie. Dla wielu rodzin będzie to niosło szereg podatkowych korzyści. Aby jednak dokonać wspólnego rozliczenia warto wybrać najgodniejszą formę. Bez wątpliwości będzie to elektroniczne rozliczenie za pośrednictwem komputera bądź telefonu.

Wspólne rozliczenie małżonków przez Internet

Źródło: shutterstock

Jak rozliczyć się wspólnie przez Internet?

Małżonkowie mają kilka możliwości wspólnego rozliczenia deklaracji PIT za 2022 rok. Mają do wyboru:

  1. Rozliczenie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT,
  2. Rozliczenie za pośrednictwem prywatnych programów do rozliczenia PIT,

Zarówno jedna, jak i druga forma rozliczenia będzie wymagała od podatnika zajrzenia do deklaracji i uzupełnienia danych podatkowych. Różnica tkwi jednak w tym, że rządowa usługa Twój e-PIT wymaga uwierzytelnienia współmałżonka. 

 

Wspólne rozliczenie w Twój e-PIT. Ważne uwierzytelnienie małżonka

Podatnicy chcący rozliczyć się za pośrednictwem rządowej usługi muszą pamiętać, że przygotowana przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT nie jest przygotowana automatycznie jako wspólne rozliczenie. Małżonkowie aby rozliczyć się wspólnie muszą zalogować się do usługi, a następnie wybrać opcję wspólnego rozliczenia. To jednak nie wszystko w kolejnym kroku należy dokonać tzw. uwierzytelnienia współmałżonka. Odbywa się to poprzez podanie danych podatkowych małżonka tj.:

  1. PESEL albo NIP,
  2. Data urodzenia,
  3. Kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 rok,
  4. Jedną z kwot przychodu z rozliczenia za 2020 rok (np. z druku PIT-11),
  5. Kwota nadpłaty/do zapłaty z PIT za 2022 rok,
  6. Imię ojca małżonka.

Uwaga! Uwierzytelnienia nie można dokonać za pośrednictwem profilu zaufanego. 

O tym, jak zalogować się do rządowej usługi pisaliśmy w artykule ,, Logowanie do podatki.gov.pl (usługa Twój e-PIT)”.

 

Wspólne rozliczenie małżonków w programie e-pity

Małżonkowie dla których powyższe postępowanie może wydawać się problematyczne zachęcamy do skorzystania z programu e-pity. Intuicyjny kreator deklaracji PIT poprowadzi podatnika krok po kroku po jego deklaracji. Program można pobrać poniżej:

 

Wspólne rozliczenie z małżonkiem może się opłacać

Wspólne rozliczenie małżonków polega na podzieleniu łącznych dochodów małżonków na dwa. Następnie od tej kwoty jest obliczany podatek, który potem jest mnożony razy dwa. Ten sposób obliczania podatku jest niejednokrotnie korzystniejszy niż w przypadku rozliczenia indywidualnego. Wspólny PIT najbardziej opłaca się tym małżonkom, kiedy jedno z nich nie uzyskało dochodów lub uzyskało dużo niższe dochody niż drugi małżonek. Więcej o korzyściach wspólnego rozliczania znajdziesz w artykułach:

  1. ,,Rozliczenie z małżonkiem za 2022 r. - korzyści i oszczędności na przykładach",
  2. ,, Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy”.

Twój e-PITWspólne rozliczenie PITPIT-37PIT-36Rozliczenie roczne