Rozliczenie z umowy o pracę i działalności gospodarczej, potrzebny PIT-36

Ewelina Czechowicz

Osoby, które w 2022 roku uzyskały przychody z umowy o pracę, zlecenia lub dzieła oraz jednoosobowej działalności muszą samodzielnie przygotować zeznanie podatkowe. Nie znajdą swojego zeznania PIT w e-Urzędzie skarbowym.

Część podatników rozliczana jest przez KAS, nie dotyczy to jednak osób, które w 2022 roku uzyskały przychody z jednoosobowej działalności o gospodarczej i pracowały. Osoby, które są opodatkowane na zasadach ogólnych, rozliczyć się mogą, tylko wtedy kiedy samodzielnie przygotują PIT-36. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane w inny sposób, wówczas będą potrzebne dwie deklaracje – PIT-37 dla umowy o pracę, zlecenia lub dzieła oraz np. PIT-28, kiedy przychody z działalności opodatkowano ryczałtowo.

Do redakcji PIT napisała Pani Joanna, która zwraca się z pytaniem:

"W 2022 roku pracowałam na umowę o pracę oraz umowę zlecenie, od września 2022 roku pracuje też na własnej działalności gospodarczej, w e-Urzędzie skarbowym nie ma mojego zeznania podatkowego. Jak powinnam się rozliczyć za 2022 rok?"

Fiskus przygotował zeznania podatkowe, ale Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców — PIT.pl

Rozliczenie osoby pracującej na etacie, która, prowadzi działalność gospodarczą

Osoby, które zarówno pracują na etacie, jak i prowadzą działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrały zasady ogólne za 2022 rok, powinny przygotować PIT-36.

Kiedy wybrać PIT-36? Dla kogo PIT-37? - PIT.pl

W zeznaniu podatkowym uwzględnić będą musiały dochody z PIT-11 od płatnika oraz przychody uzyskane w ramach działalności gospodarczej.

Rozliczenie z umowy o pracę i działalności gospodarczej, potrzebny PIT-36

Źródło: Shutterstock

Dochody z działalności i etatu a wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem

Podatnik, który pracuje i prowadzi działalność w sytuacji, kiedy jest opodatkowany na zasadach ogólnych, może też rozliczyć się z małżonkiem czy jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Nadal w tej sytuacji właściwy będzie druk PIT-36.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy - PIT.pl

Ulgi podatkowe w PIT-36 dla podatników rozliczających przychody z etatu i działalności

W PIT-36 podatnicy mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Odliczyć ulgę prorodzinną, skorzystać ze zwolnień wprowadzonych za sprawą Polskiego ładu, czy odliczyć termomodernizacje, wydatki na Internet czy darowizny.

Ulgi podatkowe w programie e-pity.pl

Źródło: program e-pity.pl

PIT-36 w programie e-pity.pl

W łatwy i przystępny sposób zeznanie podatkowe na druku PIT-36 można przygotować w programie naszego partnera e-pity.pl. Kreator krok po kroku przeprowadza nas przez formularz, pozwalając na dodanie wszystkich przychodów, rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem oraz skorzystanie ze wszystkich możliwych ulg podatkowych. Za pomocą programu można przekazać 1,5 proc. OPP oraz wysłać zeznanie fiskusowi i otrzymać UPO.

PIT-36 tu nie działa autozwrot nadpłaty podatku od fiskusa

Podatnicy, którzy rozliczają się na druku PIT-36 muszą wiedzieć, że w ich przypadku nie działa autozwrot podatku od fiskusa. Usługa dostępna jest jedynie dla deklaracji PIT-37. W praktyce oznacza to, że deklaracje są poddawane automatycznej weryfikacji warunków badających zasadność zwrotu jedynie w przypadku PIT-37. Podatnikom, którzy rozliczyli się z PIT w formie elektronicznej urząd skarbowy, zwraca podatek do 45 dni od złożenia zeznania. W przypadku rozliczeń podatników posiadających Kartę Dużej Rodziny zwrot jest realizowany w terminie do 30 dni przez fiskusa

PIT-36Wspólne rozliczenie PITRozliczenie roczne1 procent dla OPPOdliczenia w PIT